Trwa ładowanie...
15-02-2013 11:00

Korea Północna rozbudowuje ośrodek rakietowy. Szykuje próby jeszcze większych rakiet?

Wygląda na to, że Korea Północna nie poprzestanie na ostatniej próbie jądrowej i szykuje kolejne pokazy siły. Ostatnie zdjęcia satelitarne pokazują, że teraz Phenian rozbudowuje swój ośrodek rakietowy. Amerykańscy eksperci ostrzegają, że komunistyczny reżim może przygotowywać się do testów większych rakiet. Jednocześnie Korea Północna poinformowała Chiny, swojego kluczowego sojusznika, że jest gotowa przeprowadzić w tym roku jeszcze jedną lub nawet dwie próby nuklearne.

Korea Północna rozbudowuje ośrodek rakietowy. Szykuje próby jeszcze większych rakiet?Źródło: AFP, fot: Pedro Ugarte
d1ur7d3
d1ur7d3

Analiza zdjęć satelitarnych dostępna jest na 38north.org, serwisie Instytutu Amerykańsko-Koreańskiego na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Według niej w północnokoreańskim ośrodku rakietowym Musudan-ri od października 2012 roku dokonany został "poważny postęp", zarówno na nowej, jak i starej wyrzutni.

Zdjęcia nowej wyrzutni i otaczającej jej infrastruktury wskazują, że po zakończeniu modernizacji (prawdopodobnie ok. 2016 roku) Phenian będzie w stanie testować rakiety "być może nawet trzy-cztery razy większe" od trzystopniowej rakiety Unha-3, która w grudniu ubiegłego roku wyniosła północnokoreańskiego satelitę na orbitę okołoziemską.

Według ekspertów Unha-3 to w rzeczywistości zmodyfikowana wersja pocisku balistycznego dalekiego zasięgu Taepodong-2, a wystrzelenie satelity było jej zakamuflowaną próbą, która miała posłużyć celom militarnym.

Pomoc ze strony Iranu?

Co więcej, 38north.org sugeruje, że Phenian może otrzymywać wsparcie ze strony Iranu. Wskazują na to nowe elementy wyrzutni, które są bardzo podobne do irańskiego ośrodka rakietowego w Semnan.

d1ur7d3

W czwartek japońska agencja Kyodo, powołując się na "źródło dyplomatyczne zaznajomione z relacjami Phenian-Teheran", napisała, że Irańscy naukowcy byli prawdopodobnie obecni, kiedy Korea Północna przeprowadzała w tym tygodniu próbę nuklearną. Potwierdzenie tych informacji mogłyby umocnić podejrzenia społeczności międzynarodowej, że Iran pracuje nad bronią jądrową (czytaj więcej)
.

Zanotowano także aktywność wokół starej wyrzutni w Musudan-ri, co według analizy może oznaczać w niedalekiej przyszłości kolejne starty rakiety Unha-3, a możliwie, że i innych pocisków na paliwo ciekłe.

Phenian zapowiada kolejne próby nuklearne

Reuters, powołując się na anonimowe źródło, które ma bezpośredni dostęp do najwyższych szczebli władzy zarówno w Pekinie jak i Phenianie, poinformował, że reżim Kim Dzong Una jeszcze w tym roku będzie gotów do przeprowadzenia jednej lub dwóch prób nuklearnych.

Ddziałania te mają skłonić Stany Zjednoczone do podjęcia negocjacji z Koreą Północną i rezygnacji z polityki, która - według komunistycznego reżimu północnokoreańskiego - ma na celu zmianę władzy w tym izolowanym kraju - poinformowało źródło.

d1ur7d3

Korea Północna miała oświadczyć, że czwarta próbna eksplozja nuklearna będzie miała siłę równą 10 tys. ton trotylu, a więc znacznie większą niż poprzednie testy. - Wszystko jest przygotowane. Czwarta i piąta próba nuklearna (poprzednie odbyły się w 2006, 2009 i 2013 r.) i wystrzelenie rakiety mogą być wkrótce ogłoszone, prawdopodobnie w tym roku - podaje źródło agencji Reuters.

Według niego Korea Północna ponownie zapewniła również o chęci podpisania ze Stanami Zjednoczonymi porozumienia pokojowego i ustanowienia relacji dyplomatycznych.

To samo źródło powiedziało agencji Reuters, że Chiny najprawdopodobniej zgodzą się na nałożenie na Koreę Północną nowych sankcji ONZ, chociaż nie wstrzymają dostaw żywności i paliwa. Jak przekonuje źródło Reutera: - Północ nie obawia się kolejnych sankcji (...) Jest przekonana, że przeprowadzone przez nią reformy zwiększą zbiory zbóż w tym roku.

d1ur7d3

Jak dodaje informator agencji Reuters działania Korei Płn. niepokoją chińskie przywództwo, które obawia się, że eskalacja napięcia na Półwyspie Koreańskim może zbulwersować chińską opinię publiczną. Dodaję, że nie widzi zbyt wiele miejsca na kompromis pod rządami nowego północnokoreańskiego przywódcy, 30-letniego Kim Dzong Una. Jego zdaniem podąża on śladami swojego ojca Kim Dzong Ila i kontynuuje politykę dającą pierwszeństwo armii. - Jest znacznie twardszy niż jego ojciec - przekonuje źródło.

Korea straszy świat

Po grudniowej próbie rakiety, która wyniosła na orbitę okołoziemską północnokoreańskiego satelitę, Rada Bezpieczeństwa ONZ rozszerzyła sankcje wobec Phenianu. Wcześniej, w kwietniu 2012 roku, miał miejsce nieudany test rakietowy, po którym Stany Zjednoczone zawiesiły obiecaną Phenianowi pomoc humanitarną.

We wtorek Korea Północna przeprowadziła trzecią już próbę jądrową, za co znów została stanowczo potępiona przez społeczność międzynarodowa. Wcześniejsze testy nuklearne odbyły się w 2006 i 2009 roku.

Nieobliczalny reżim jednego z najbardziej zamkniętych i najbiedniejszych krajów świata forsuje programy rakietowy i nuklearny kosztem żyjącego w skrajnej nędzy społeczeństwa. Waszyngton obawia się, że wkrótce terytorium kontynentalnych Stanów Zjednoczonych znajdzie się w zasięgu północnokoreańskich pocisków balistycznych uzbrojonych w głowice jądrowe.

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj