ŚwiatKorea Płn. zamrozi wojskowy program atomowy

Korea Płn. zamrozi wojskowy program atomowy

W toku czwartkowej sesji plenarnej prowadzonych w Pekinie sześciostronnych rozmów,poświęconych atomowym ambicjom Korei Północnej, północnokoreańska delegacja wyraziła gotowość zamrożenia wojskowego programu atomowego; zastrzegła jednak, że będzie kontynuować realizację programu w celach cywilnych.

Przedstawiciel delegacji chińskiej na rozmowy oświadczył, iż rokowania "weszły w kluczową fazę: dyskusji na temat rezygnacji (Korei Północnej) z programów jądrowych". Szczegóły nadal są przedmiotem rozmów.

W czwartek trzy kraje - Korea Południowa, Rosja i Chiny - obiecały Phenianowi pomoc w dziedzinie energetyki w zamian za ustępstwa w kwestii strategii jądrowej.

W Pekinie od środy trwa druga runda rozmów mających na celu rozwiązanie kryzysu, spowodowanego programem atomowym realizowanym przez Koreę Północną. W rozmowach uczestniczą delegacje obu Korei, Chin, USA, Rosji i Japonii.

W czasie trwającego znacznie dłużej niż planowano czwartkowego spotkania sześciu delegacji na stole rozmów znalazła się oferta rekompensat, jakie miałaby otrzymać (w charakterze "zachęty") Korea Północna w zamian za zamrożenie swego programu jądrowego. Stany Zjednoczone wcześniej odrzuciły żądania "odszkodowań", jakich domagał się Phenian - na rokowaniach w Pekinie z propozycją takiej pomocy wystąpiła jednak Korea Południowa. Do Seulu miały przyłączyć się później Pekin i Moskwa.

Korea Południowa, Chiny i Rosja zastrzegły jednak, że warunkiem otrzymania przez Phenian takiej pomocy musi być rezygnacja w konkretnie ustalonym terminie Korei Płn. z realizowanego programu atomowego, a więc zamrożenie badań jądrowych i podjęcie kroków w kierunku rozbrojenia.

Oferta pomocy trzech państw została "ze zrozumieniem" przyjęta przez delegacje Stanów Zjednoczonych i Japonii - podało źródło zbliżone do delegacji południowokoreańskiej. Do tej pory oferta nie została skomentowana bezpośrednio przez samych Północnych Koreańczyków.

W środę w Pekinie doszło do spotkania delegacji USA i Korei Północnej - nie podano jednak żadnych informacji na temat treści rozmów, ograniczając się do stwierdzenia, że były "pożyteczne" . Według agencji Associated Press, obie delegacje spotkały się także w czwartek wcześnie rano - rzecznicy stron odmówili skomentowania tej informacji.

Północnokoreański kryzys nuklearny trwa od października 2002 roku, gdy Stany Zjednoczone poinformowały, że przedstawiciele Phenianu przyznali, iż ich kraj prowadzi tajny program budowy broni jądrowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)