Korea Płd. wstrzymuje pomoc żywnościową dla Północy
Korea Południowa
zapowiedziała wstrzymanie wszelkiej pomocy żywnościowej
dla Korei Północnej do czasu, aż kraj ten zdecyduje się na powrót
do rokowań sześciostronnych w sprawie północnokoreańskiego
programu atomowego.
13.07.2006 | aktual.: 13.07.2006 11:09
Rozmowy te - prowadzone w Pekinie z udziałem obu państw koreańskich, USA, Chin, Japonii i Rosji - są od jesieni zeszłego roku zamrożone, gdyż bojkotuje je Północ. Phenian zapowiada, że powróci do stołu negocjacyjnego, dopiero gdy Stany Zjednoczone odwołają nałożone nań sankcje.
O wstrzymaniu pomocy Seulowi poinformowano po załamaniu się rokowań międzykoreańskich, prowadzonych w Pusanie. Rozmowy zakończyły się dzień przed terminem - Phenian oskarżył Seul o "realizowanie nieuczciwych celów" i "podnoszenie mało istotnych kwestii" w toku rozmów. KCNA ostrzegła, że Korea Południowa "zapłaci wysoką cenę" za fiasko.
Wcześniej podawano, że w toku rozmów Korea Północna wystąpiła do strony południowokoreańskiej o pilne dostawy żywności, w tym 500 tysięcy ton ryżu. Delegacja południowokoreańska nie zajęła wtedy stanowiska w tej sprawie - wcześniej Seul zapowiadał wstrzymanie pomocy dla Phenianu w związku z przprowadzonymi próbami rakietowymi.
Nie jest wykluczone, że sprawa pilnie potrzebnej Korei Północnej żywności zadecydowała o faktycznym zerwaniu rozmów.
Wcześniej Phenian zabiegał o zwiększenie pomocy żywnościowej ze strony Chin. Z kolei w Malezji poinformowano o zawarciu umowy barterowej z Koreą Północną, która w zamian za malezyjską żywność, w tym przede wszystkim olej palmowy, miałaby dostarczać stal i surowce. Wartość kontraktu wynosić ma 20 mln dol.