Kopiowanie filmów DVD


Posiadacze dużych kolekcji filmów na płytach DVD teoretycznie nie muszą się obawiać o stan swoich ulubionych tytułów. Nośniki optyczne stanowią dużo bardziej trwały format przechowywania danych, niż popularne kiedyś kasety VHS. Jest tak jedynie w teorii, bowiem płyty nie niszczą się w odtwarzaczu, ale w czasie wkładania i wyjmowania z pudełek, przenoszenia w miękkich kopertach lub w wyniku nieostrożnego obchodzenia się z nimi. Na szczęście jest na to rada - prawa autorskie dopuszczają utworzenie kopii bezpieczeństwa, dzięki której wydane kiedyś kilkadziesiąt złotych na oryginalny film nie przepadnie. Prezentujemy proste i funkcjonalne programy do tworzenia kopii płyt DVD-Video oraz sposób, w jaki można pozbyć się z nich zbędnych dodatków - reklam, zwiastunów, ostrzeżeń o prawach autorskich. Kolegom można przecież pożyczyć specjalnie przygotowaną kopię, a oryginał będzie bezpiecznie stał na półce przez bardzo długi czas.

Jeżeli nie wierzycie, spróbujcie nowiutką płytę pożyczyć 5 osobom - zdziwicie się jak można porysować płytę w ciągu zaledwie miesiąca! W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się standardowi płyt z filmami. Najpopularniejszym obecnie jest oczywiście DVD-Video, który składa się z takich elementów jak system plików ( najczęściej ISO 9660 ), rozmieszczenie plików na dysku czy format zapisu wideo i dźwięku. Do kompresji obrazu wykorzystywany jest format MPEG-2, który choć powoduje straty jakości obrazu, to jest wciąż bardzo dobrej jakości. Dźwięk może być zapisany jako nieskompresowany ( PCM ), Dolby Digital ( AC-3 ), MPEG2-audio lub połączony z obrazem w plikach VOB.

Na zwykłej płycie można zapisać kilka godzin filmu w wysokiej rozdzielczości, kilka niezależnych od siebie wielokanałowych ścieżek dźwiękowych, skalować obraz ( 4:3 i 16:9 ), dodać kilkadziesiąt napisów, różne ustawienia kamery itd. Nie należy zapominać o takich udogodnieniach jak menu startowe, wybór scen i tytułów.

Kiedy otworzymy płytę DVD-Video przy pomocy np. Eksploratora Windows ( może to być oczywiście dowolny inny menedżer plików ) zobaczymy dwa katalogi - AUDIO_TS oraz VIDEO_TS. Ten pierwszy będzie najprawdopodobniej pusty, natomiast drugi zawiera dużo plików. Przez tę ilość na początku ciężko dojść, który jest do czego. Do tego artykułu posłużyliśmy się płytą DVD dołączaną do jednego z kolorowych czasopism. Zawierała ona dwa odcinki serialu - czyli dwa filmy. Na ilustracji widać zawartość drugiego katalogu ( VIDEO_TS ) - znajdują się tam aż 22 pliki z różnymi rozszerzeniami. Aby ułatwić sobie zadanie przyjrzyjmy się każdemu z nich.
[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/8980/dvd-1.jpeg',326,486) )
W katalogu znajdują się pliki z trzema rozszerzeniami:

- VOB - zawierające film, dźwięk oraz napisy;
- IFO - pliki informacyjne, zawierające dane o rozdziałach, ścieżkach dźwiękowych
- BUP - kopia zapasowa pliku IFO.

Gdy wszystkie pliki posortowane są według nazw, widać, że każdy tworzy grupę, składającą o tej samej nazwie i różnych rozszerzeniach. Tworzą one Tytył lub tzw. Titleset, który stanowi pewną całość. Na opisywanej płycie jest takich grup pięć. Jedna z nich jest główną ( VIDEO_TS ), co oznacza, że jest odtwarzana przez programowe i stacjonarne odtwarzacze DVD jako pierwsza. Znajduje się tam najczęściej informacja o prawach autorskich i szczegółowa lokalizacja pozostałych plików.

Pozostałe grupy zawierają filmy oraz menu. Film łatwo jest rozpoznać, bo jego plik VOB zajmuje dużo miejsca - w tym przypadku ponad 1 GB. Każdy odcinek został podzielony na dwie części ( prawdopodobnie dlatego, aby uniknąć problemów w systemie plików Windows ).
Oczywiście na innych płytach DVD, mniejsze pliki VOB zawierać mogą alternatywne zakończenia, wywiady, sceny z kręcenia filmu, itp.

Całkiem proste, ale...

Teoretycznie można byłoby przekopiować wszystkie dane na dysk twardy a następnie nagrać je z powrotem na płytę DVD-R, ale jest kilka "ale". Po pierwsze nowe płyty zawierają bardzo skomplikowane zabezpieczenia chroniące treść przed nielegalnym kopiowaniem i rozpowszechnianiem, po drugie dyski dwuwarstwowe nie zmieszczą się na płycie zwykłej płycie DVD-R, a na koniec warto się zastanowić, czy rzeczywiście zwiastuny, reklamy, ostrzeżenia o prawach autorskich, japoński lub bułgarski dubbing są niezbędne przy oglądaniu ulubionego filmu? Należy uważać jednak na prawa autorskie, ponieważ producenci przeważnie nie zezwalają na edycję lub poprawki materiału zawartego na nośniku.

[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/8980/dvd-2.jpeg',612,505) )
Bezłatna aplikacja służąca do wykonywania kopii zapasowych płyt DVD. Program zapisuje zawartość płyty w postaci plików na lokalnym dysku twardym, które można następnie nagrać na płytę DVD, przy wykorzystaniu dowolnego, zewnętrznego programu do nagrywającego. DVD Shrink znakomicie radzi sobie z zaszyfrowanymi dyskami, dzięki czemu można skopiować nawet zabezpieczone DVD. Co więcej, aplikacja nieco kompresuje zawartość oryginalnej płyty, aby zmieściła się bez żadnych problemów na nowym nośniku.

Kiedy użytkownik zdecyduje się na skopiowanie całej płyty ( bez jakichkolwiek zmian ) wystarczy, że na pasku narzędzi wciśnie przycisk backup, a program poprosi o wskazanie miejsca na dysku i po kilkudziesięciu minutach proces dobiegnie końca. Wtedy wystarczy foldery zapisać dowolnym programem na płytę DVD ( np. Nero - http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/9102/nero.7.0.1.4.pl.html ). Natomiast w przypadku edycji płyty ( re-authoringu ) narzędzie to nie sprawdza się zbyt dobrze. W przypadku opisywanej płyty bez problemu można było, co prawda, wyodrębnić same odcinki serialu, dzięki czemu można było zaoszczędzić 50 MB miejsca oraz pozbyć się wszystkich dodatków, ale jednocześnie pozbawiliśmy płyty wszystkich menu, rozdziałów itd. Teoretycznie można się bez nich obejść, jednak przydałby się moduł do tworzenia własnych menu. DVD Burning Xpress

[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/8980/dvd-3.jpeg',450,349) )
Program należy do tych narzędzi, z którymi nawet mało doświadczony użytkownik bez problemu sobie poradzi. Z jego pomocą umieścisz swoje filmy na płytach DVD lub VCD, a rodzina będzie zazdrościć profesjonalnego montażu. Program umożliwia w kilka chwil stworzenie własnego filmu, a prosta metoda "przeciągnij-upuść" zapewni usunięcie złych ujęć i dołączenie do ostatecznej wersji pliku tylko najlepszych scen. Po wypaleniu płyty CD/DVD można oglądać ją praktycznie w każdym odtwarzaczu stacjonarnym.

Funkcje programu:

- import i przechwytywanie filmów z każdego dostępnego źródła;
- dostosowywanie jakości filmu do objętości na płycie, tak aby zachować optymalny stopień kompresji do danego nośnika;
- automatyczne dodawanie rozdziałów ( funkcja przydatna przy tworzeniu filmu z kamery cyfrowej );
- automatyczne dodawanie menu do filmu;
- zmiana wyglądu menu ( tytuły, miniaturki, ramki, przyciski, tło );
- możliwość dodawania animowanych przycisków w menu oraz towarzyszących im dźwięków;
- efekty przejść pomiędzy scenami;
- funkcje nagrywania na CD/DVD.

Niestety program nie jest darmowy, 50 USD to naprawdę dużo za tego typu aplikację.

[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/8980/dvd-4.jpeg',621,422) )
Poręczne narzędzie służące do klonowania płyt DVD. Aplikacja umożliwia skopiowanie całej płyty, łącznie z menu, zapowiedziami, dodatkami, pakietami językowymi i napisami tak, aby zmieściło się na jednej płycie. Specjalny, intuicyjny kreator zadań pozwala za pomocą kilku prostych kliknięć rozpocząć proces kopiowania płyty. Aplikacja współpracuje z większością czytników DVD-R, DVD-RW, DVD+R i DVD+RW. DVD Clone Factory obsługuje zarówno płyty DVD-5 jak i DVD-9 zapisane w systemach NTSC i PAL. Co więcej istnieje możliwość podziału jednego dysku DVD-9 na dwa mniejsze. Wersja testowa umożliwia skopiowanie jedynie pierwszego pliku VOB.

[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/8980/dvd-5.jpeg',559,364) )
Darmowy program, który umożliwia zdekodowanie zawartości filmowej płyty DVD, a następnie skopiowanie jej na dysk komputera ( pliki VOB ), czyli tzw. rippowanie. Po przeprowadzeniu takiej operacji można przystąpić do dalszych działań, np. konwersji do formatu MPEG ( VCD ) lub DivX.

Obsługa DVD Decryptera została maksymalnie uproszczona - program sam wykrywa źródło plików ( płytę włożoną do napędu DVD ) oraz docelowe miejsce kopiowania, poprzez wskazanie dysku z odpowiednią ilością wolnego miejsca. Aplikacja dodaje również szereg specjalnych opcji dodatkowych do menu kontekstowego ( wywoływanego prawym klawiszem myszy ). Co więcej, program umożliwia tworzenie obrazów ISO płyty DVD, dzięki czemu można ją wypalić korzystając z dowolnego programu do nagrywania płyt i nagrywarki DVD.

[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/8980/dvd-6.jpeg',582,597) )
Ten program nie kopiuje płyt DVD, ale jest bardzo przydatny podczas pracy z nagrywarką - bowiem dokonuje analizy podstawowych informacji o płytach DVD. Dzięki niemu możemy przykładowo dowiedzieć się, kto jest producentem nośnika, jakie ma parametry zapisu oraz jaką pojemnością dysponuje. Dodatkową informacją jest pojemność nośnika DVD przeliczana na sektory oraz megabajty.

[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/8980/dvd-7.jpeg',659,500) )
Darmowe narzędzie do zmiany zawartości płyty DVD - dzięki niemu można usunąć niepotrzebne ścieżki dźwiękowe, menu, sceny dodatkowe itp. Praca z programem jest bardzo intuicyjna. Wystarczy wskazać źródło, ścieżkę roboczą oraz gdzie ma być zapisany plik wynikowy. Dodatkowe pola zawierają informacje na temat napisów, ścieżek dźwiękowych lub menu. Podczas pracy wyświetlany jest status - nawet w czasie kilkudziesięciominutowej dekompresji wiadomo, że komputer nie zawiesił się i nadal pracuje.

Program korzysta z jednego z trzech kodeków - CinemaCraft Encoder Basic/SP lub QuEnc ( ffmpeg ) lub silnika ReJig. Zwłaszcza ten pierwszy zapewnia dobrą jakość plików. DVD Remake

[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/8980/dvd-8.jpeg',640,533) )
Łatwy w użyciu edytor płyt DVD, który pozwala na zmianę zawartości filmowych płyt DVD i wykonanie kopii tylko niezbędnych informacji ( bez reklam, ostrzeżeń o prawach autorskich, ścieżek audio w innych językach, efektów menu, itp. ).

Okno aplikacji podzielone jest na dwie części: po lewej stronie wyświetlane są poszczególne ścieżki filmowe i rozmiar, a po prawej widać ich zawartość. Program umożliwia stworzenie kopii płyty DVD dostosowanej do indywidualnych potrzeb użytkownika. W końcu nie potrzebne są dodatkowe ścieżki audio, menu i napisy w językach, których nie znamy. Podobnie przedstawia się sprawa reklam, zwiastunów filmowych i informacjach na temat poszanowania praw producentów. Wszystkie te rzeczy można po kolei wyrzucić z projektu. Narzędzie pozwala także na usunięcie każdej sceny filmowej.

[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/8980/dvd-9.jpeg',507,420) )
Bardzo łatwe w użyciu narzędzie do dokładnego kopiowania płyt DVD - na nośnikach DVD-R/RW. Zaletami aplikacji są obsługa płyt dwuwarstwowych, duża szybkość działania, 'klonowanie' filmów 1:1, obsługa większości nagrywarek oraz dostępność polskiej wersji językowej.

Aplikacja jest przeznaczona głównie dla mniej zaawansowanych użytkowników, ponieważ posiada intuicyjny i prosty interfejs - możemy kopiować płyty przy pomocy jednego kliknięcia, bez wdawania się w szczegóły techniczne i zaawansowane ustawienia. Wystarczy wybrać typ kopiowania np. ( DVD-to-AVI, DVD-to-MPEG, DVD-to-SVCD ).

Główne funkcje:

- kopiowanie filmów DVD na płyty DVD+/-R( W );
- kopiowanie płyt filmowych DVD-9 na płyty DVD-9 oraz DVD-5;
- tworzenie kopii zapasowych filmów na dysku twardym;
- obsługa płyt DVD+R/RW oraz DVD-R/RW;
- wyłączanie komputera po zakończeniu zadań.

[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/8980/dvd-10.jpeg',672,422) )
Narzędzie służące do wykonywania kopii zapasowych płyt DVD. Aplikacja pozwala powielić całą zawartość płyty, łącznie z menu, zapowiedziami oraz kompletem dodatków. Każdy z elementów może zostać pominięty zgodnie z życzeniem użytkownika.

Cały proces kopiowania odbywa się szybko i bez straty jakości - DVDFab posiada prostego kreatora, który błyskawicznie kolekcjonuje wszystkie dane niezbędne do kopiowania. Program obsługuje płyty zapisane zarówno w systemie NTSC jak i PAL oraz pozwala usunąć zabezpieczenia związane z regionami, kopiowaniem, itp. Kopię oryginału można zapisać na dyskach DVD+R/RW oraz DVD-R/RW. Aplikacja pomaga również wyeliminować błędy związane z fizycznym uszkodzeniem pierwowzoru.

[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/8980/dvd-11.jpeg',253,210) )
Bardzo ciekawe ( i bezpłatne ) narzędzie do rippowania filmów DVD. Program umożliwia kopiowanie DVD ( do formatu, który można następnie nagrać na czysty nośnik DVD przy pomocy programu do nagrywania DVD ), konwersję filmu DVD na format Video CD lub Super Video CD. Przydatna jest funkcja konwertowania filmów do bardzo popularnego pliku AVI. Dostępne są dwie metody zrzucania DVD ( PGC i DVD Mode ), w zależności od tego jaki ma być format docelowy pliku. Obsługa programu jest intuicyjna i prosta. Jeśli pojawią się jakieś problemy można zapoznać się ze szczegółową instrukcją dostępną na stronie producenta. CloneDVD

[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/8980/dvd-12.jpeg',822,588) )
Tego programu chyba nie trzeba przedstawiać - jest to jeden z najlepszych programów do kopiowania płyt DVD. Aplikacja jest prosta w obsłudze dzięki systemowi kreatorów, które podpowiadają użytkownikowi co ma zrobić. Kolejne atuty to szybkość i doskonała jakość tworzonych kopii. Program umożliwia kopiowanie całych płyt DVD oraz wybranych fragmentów np. samego filmu bez dodatków czy poszczególnych scen. Użytkownik ma możliwość dowolnego dzielenia obrazu, pozwala również dowolnie ustawić docelowy rozmiar pliku. Aplikacja pozwala wypalać na płytach DVD-R/RW oraz DVD+R/RW ( także na dwuwarstwowych ) z prędkością sięgającą 16x. Program nie wymaga sterownika ASPI oraz posiada polski interfejs.

[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/8980/dvd-13.jpeg',1198,859) )
Kolejny popularny program umożliwiający kopiowanie zabezpieczonych i niezabezpieczonych płyt CD i DVD. Aplikacja oferuje tworzenie kopii płyt na nośnikach typu CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, DVD-RAM oraz DVD+RW. Proces zapisu danych może przebiegać w trybie Session-At-Once, Disc-At-Once oraz w różnych sesjach RAW, przy czym program wykorzystuje różne techniki zabezpieczania przed przepełnieniem bufora ( m.in. BurnProof, Power-Burn, SafeBurn, Seamless Link oraz JustLink ).

[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/8980/dvd-14.jpeg',584,481) )
Program autorstwa firmy VSO Software pozwala na tworzenie na dysku twardym kopii zapasowych danych ( backup ) z nośników CD oraz DVD. Po utworzeniu obrazu płyt na lokalnym dysku możemy odczytać dane przy pomocy wirtualnego napędu ( tzw. Daemona ) instalowanego w systemie przez program. Aplikacja obsługuje wiele formatów obrazów, wśród których znajdziemy BlindWrite 4.x ( .BWT ), CloneCD ( .CCD ), obrazy ISO ( .ISO ), obrazy BIN ( .CUE/.BIN ), Alcohol ( .MDS ).

Zobacz jakie to łatwe - DVD Shrink

1 )

[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/8980/dvd-shrink-1.jpeg',486,230) )
Kliknij w głównym oknie programu ikonę "Open Disk". Aplikacja powinna rozpocząć analizę wskazanej przez użytkownika płyty DVD. W czasie procesu można wyłączyć okno podglądu filmu. Jeżeli procedura nie uruchomi się automatycznie, to należy uruchomić ją ręcznie - w tym celu należy kliknąć przycisk "Analysis".

2 )

[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/8980/dvd-shrink-2.jpeg',663,470) )
Aby skopiować całą płytę na dysk twardy zaznacz opcję "Full Disc". Zielony pasek pokazuje ile miejsca zajmuje nasza płyta. W tym momencie można pokusić się o wyrzucenie np. anglojęzycznej ścieżki dźwiękowej, dzięki czemu na dysku zostanie zaoszczędzone około 300 MB. Im więcej wersji audio, tym zysk powierzchni dyskowej większy. Podobnie można zwiększać kompresję filmu, aby uzyskać pożądaną wielkość. Zmian dokonujemy suwakiem, w tym czasie zielona linia się zmniejsza. Oczywiście lepiej nie przesadzić z oszczędnością, aby nie zmniejszyć znacznie jakości.

3 )

[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/8980/dvd-shrink-3.jpeg',458,309) )
Po kliknięciu przycisku "Backup" wybierz płytę źródłową z filmem i katalog docelowy na dysku.4 )

[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/8980/dvd-shrink-4.jpeg',458,309) )
W zakładce "DVD Region" jest opcja zaznaczenia "Region Free", aby płytę można było później oglądać na dowolnym odtwarzaczu DVD na świecie.

5 )

[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/8980/dvd-shrink-5.jpeg',486,230) )
Jeżeli płyta nie jest zabezpieczona specjalnymi mechanizmami, to zrzucanie jej na dysk potrwa od 10 do 40 minut ( tutaj ważna jest moc obliczeniowa komputera ). W przypadku szyfrowania, ten czas znacznie się wydłuża ( nawet do kilkunastu godzin ).

6 )

[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/8980/dvd-shrink-6.jpeg',663,470) )
Jeżeli użytkownikowi zależy na pominięciu reklam, menu, itd. może przekopiować jedynie główny film ( oznaczony jako Main Movie ). W tym celu klikamy na przycisk "Re-author" na głównym pasku narzędziowym i po prostu przeciągamy do lewej części okna wybrane elementy. Dalsza praca wygląda tak jak w punkcie trzecim.

7 )
Na koniec należy nagrać katalogi z dysku twardego na płytę DVD, za pomocą dowolnego programu do zapisu DVD.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)