Trwa ładowanie...
ycipk-1bvyju
ycipk-1bvyju
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kopacz: byłam i jestem zwolennikiem in vitro

Minister zdrowia Ewa Kopacz powtórzyła w piątek, że była i jest zwolennikiem in vitro. - Nie ma przeszkód, abyśmy mogli dzisiaj szczerze, bez fobii, ale też bez hipokryzji opowiadać, że dajemy szansę tym, którzy chcą z tej metody skorzystać - powiedziała.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-1bvyju

Kopacz była gościem piątkowych "Sygnałów Dnia". Sejm ma debatować nad sześcioma projektami dotyczącymi in vitro, które zgłosili posłowie PO i PiS. - Byłam zwolennikiem i jestem w dalszym ciągu zwolennikiem finansowania in vitro - powiedziała minister.

W ocenie Kopacz "to jest jedna z metod, która pozwala znosić skutki bezpłodności, ostatnia metoda na to, żeby mieć swoje potomstwo". Przypomniała, że projekty ustaw o in vitro były przygotowywane w Sejmie od kilkunastu miesięcy. - Z tego co wiem, trzy regulują również sprawy bioetyczne. A więc dostosowują nasze prawo do prawa europejskiego, bo tam te sprawy zostały już dawno uregulowane - zaznaczyła.

- Jeżeli dzisiaj te propozycje są konkretne, jeżeli są wycenione pod względem finansowym (...) to nie ma przeszkód, abyśmy nie mogli o tym dzisiaj szczerze, bez fobii, ale też bez hipokryzji opowiadać o tym, że dajemy szansę tym, którzy chcą z tej metody skorzystać - powiedziała.

ycipk-1bvyju

Kopacz zaznaczyła, że "nie ma żadnego przymusu" stosowania tej metody. - Jeżeli komukolwiek nie pozwala na to jego światopogląd i chce leczyć się innymi metodami, ewentualnie zaadoptować dziecko, ma zielone światło. Ale ci, którzy skorzystali już ze wszystkich metod, a ich światopogląd pozwala im na skorzystanie z metody in vitro, to właśnie do tych jest skierowany ten program i skierowana ta ustawa, którą mam nadzieję będziemy procedować - powiedziała.

Dwa z sześciu projektów, nad którymi będą debatować posłowie zakazują tej metody. Wszystkie propozycje przewidują powołanie Rady Bioetycznej i wprowadzają zakaz klonowania, a także ochronę prawną ludzkich embrionów.

Minister mówiła też o przypadającym we wtorek Światowym Dniu Transplantologii. Przypomniała, że od 2006 do 2009 na transplantację wydano z budżetu państwa 60 mln zł. W roku 2011 na ten cel ma zostać przeznaczonych 45 mln rocznie.

Dodała, że w porównaniu z rokiem ubiegłym o 16 proc. przybyło osób, deklarujących gotowość do oddania serca do przeszczepu, wzrósł też odsetek ewentualnych dawców nerek i wątroby. Jednocześnie jest coraz więcej osób oczekujących w kolejce na przeszczepy. Pod koniec ubiegłego roku było ich 2291, o 400 więcej niż 2008.

ycipk-1bvyju

Kopacz poinformowała też, że w Narodowym Programie Transplantacji, przyjętym przez rząd 12 października, przeznaczono 3 mln zł dla około 200 koordynatorów, którzy mają zostać zatrudnieni w szpitalach, w których może dojść do pobrania narządu.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1bvyju

ycipk-1bvyju
ycipk-1bvyju