PolskaKoordynował akcję po katastrofie, a był pasażerem

Koordynował akcję po katastrofie, a był pasażerem

Małopolski komendant policji insp. Mariusz Dąbek podziękował za bohaterską postawę i dzielność uczestnikowi katastrofy kolejowej pod Szczekocinami - policjantowi Dominikowi Kasoniowi, który koordynował na początku akcję ratowniczą.

Koordynował akcję po katastrofie, a był pasażerem
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Grygiel

09.03.2012 | aktual.: 09.03.2012 15:46

Policjant, który był pasażerem jednego z pociągów, koordynował akcję ratowniczą zaraz po zderzeniu, przed dotarciem służb, oraz ratował rannych - poinformował rzecznik prasowy małopolskiej policji nadkom. Mariusz Ciarka.

O jego roli komendant małopolskiej policji dowiedział się z telefonów z podziękowaniami od przedstawicieli służb uczestniczących w akcji ratowniczej, lokalnych instytucji i sołtysa okolicznej wsi. Komendant wystąpił z wnioskiem o odznaczenie policjanta.

37-letni st. sierż. Dominik Kasoń, pracujący w IV komisariacie policji w Krakowie, wracał pociągiem wraz z żoną z Warszawy. Na dworcu mieli wsiąść do pierwszego wagonu, ale w ostatniej chwili wybrali drugi wagon za lokomotywą.

Kiedy doszło do zderzenia pociągów, policjant, który nie odniósł poważnych obrażeń, zadzwonił na nr 997 do dyżurnego policji w Zawierciu, określając miejsce katastrofy na podstawie logowania swojego telefonu komórkowego. Polecił też żonie powiadomienie pogotowia ratunkowego, a innej osobie - straży pożarnej.

Kiedy wydostał się z wagonu, przekazał dyżurnemu policji w Zawierciu informacje o skali katastrofy i uszkodzeniu trakcji kolejowej. Przed przybyciem na miejsce zawodowych służb ratowniczych organizował akcję i wspólnie z innymi wyprowadzał z wagonów poszkodowane osoby.

Następnie wraz z przybyłymi na miejsce policjantami zabezpieczał miejsce katastrofy przed dostępem osób, które nie brały udziału w akcji ratowniczej. W akcji uczestniczył do godz. 23, kiedy na miejsce katastrofy przybyli policjanci z oddziału prewencji z Katowic.

Starszy sierżant Dominik Kasoń pracuje od 5 lat w IV komisariacie policji w Krakowie w ogniwie patrolowo-interwencyjnym.

W sobotę wieczorem w pobliżu Szczekocin k. Zawiercia - na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa - zderzyły się czołowo pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa Wsch. - Kraków Główny. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na tor, po którym z naprzeciwka jechał pociąg Przemyśl-Warszawa. W wyniku katastrofy zginęło 16 osób, a 57 zostało rannych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)