Trwa ładowanie...

Konwencja Stambulska. Jasne stanowisko Episkopatu Polski

Na stronach Episkopatu Polski pojawiło się oświadczenie Prezydium Episkopatu w sprawie debaty, której przedmiotem jest Konwencja Stambulska. W piśmie duchowni powołują się m.in. na Księgę Rodzaju.

Konwencja Stambulska. Jasne stanowisko Episkopatu PolskiKonwencja Stambulska. Jasne stanowisko Episkopatu PolskiŹródło: PAP
d1w1bs4

Pod opublikowanym na stronach Episkopatu Polski oświadczeniem podpisali się członkowie Prezydium Episkopatu: abp Stanisław Gądecki, abp Marek Jędraszewski i bp Artur G. Miziński.

Konwencja Stambulska. Stanowisko bez zmian

Duchowni zaznaczyli, że stanowisko Episkopatu wobec przyjętej 11 maja 2011 roku Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej pozostaje bez zmian. "Pragniemy niniejszym przypomnieć, że w tej sprawie zgodne stanowisko przyjęło już zgromadzenie biskupów Europy Środkowej, którzy wezwali do odrzucenia tego dokumentu" - czytamy w oświadczeniu.

Kościelni hierarchowie zaznaczyli, że zgadzają się z zapisami dokumentu, których celem jest walka z dyskryminacją ze względu na płeć biologiczną. Podkreślili jednak, że nie do przyjęcia są dla nich zapisy mówiące o dyskryminacji ze względu na różnice, które społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla kobiet lub mężczyzn.

Mateusz Morawiecki złamał prawo? Beata Szydło jednoznaczne oceniła decyzję premiera

Konwencja Stambulska. Znaczenie małżeństwa

W oświadczeniu mowa również o zapisie konwencji, który wskazuje, że przyczyny przemocy wobec kobiet i przemocy domowej leżą również w religii i tradycji, które uzasadniają niższość kobiet względem mężczyzn w społeczeństwie. Dokument wzywa do prowadzenia działań na rzecz wyplenienia ze społeczeństwa takich wzorców i wspierania inicjatyw dążących do edukowania o równości kobiet i mężczyzn.

d1w1bs4

Episkopat uznaje, że zapis ów wymierzony jest w małżeństwo, czyli w opinii Episkopatu stały związek mężczyzny i kobiety. Biskupi nazywają tradycyjne role w małżeństwie tradycyjnymi polskimi wartościami. Co więcej, powołują się również na Biblię, nazywając role kobiety i mężczyzny w małżeństwie zgodnymi z wolą stwórcy.

Hierarchowie zaznaczyli, że wspierają inicjatywę wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej i wprowadzenie w jej miejsce Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny. "Z uznaniem przyjmujemy powstanie społecznej inicjatywy ustawodawczej na rzecz wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej i zastąpienia jej Międzynarodową Konwencją Praw Rodziny, zachęcając do wspierania tej akcji" - napisali duchowni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1w1bs4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w1bs4
Więcej tematów