Kontrowersyjne antykorupcyjne propozycje PiS
Niektóre rozwiązania zawarte w złożonym
przez PiS projekcie nowelizacji ustawy o ograniczeniu działalności
gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne budzą
wątpliwości rządu - podało Centrum Informacyjne Rządu po posiedzeniu rządu.
Jednak pomimo kilku budzących wątpliwości kwestii, Rada Ministrów jest przychylna kontynuowaniu prac nad projektem PiS i proponuje, by rozpatrywać ją wspólnie z rządowym projektem dotyczącym tej samej materii.
Propozycja PiS zakłada m.in. lustrację majątkową osób pełniących wysokie funkcje państwowe, publikację oświadczeń majątkowych w Biuletynie Informacji Publicznej i obowiązek dołączania do oświadczenia majątkowego zeznania podatkowego. Wszystkie te rozwiązania mają - w intencji autorów projektu - prowadzić do ograniczenia korupcji.
Zdaniem rządu, obowiązek dołączania do oświadczeń majątkowych kopii zeznań podatkowych, stworzyłby możliwość uzyskiwania informacji o dochodach stanowiących odrębny majątek małżonków osób pełniących funkcje publiczne, w sytuacji gdy małżonkowie korzystają z możliwości łącznego opodatkowania swoich dochodów.
Rząd uważa, że wystarczające byłoby wprowadzenie obowiązku składania przez osoby pełniące funkcje publiczne oświadczeń o działalności gospodarczej prowadzonej m.in. przez ich małżonków, dzieci, oraz rodzeństwo - jeżeli wykonywana jest ona na rzecz podmiotu, w którym osoba zobowiązana do złożenia oświadczenia pełni funkcję lub jest zatrudniona. Takie rozwiązanie też zostało zaproponowane w projekcie nowelizacji.
Umożliwiłoby to - uważa rząd - "szybkie ustalenie, czy u podstaw wydania określonej decyzji przez urzędnika państwowego leżały powody pozamerytoryczne, czyli powiązania rodzinne".
Zastrzeżenia rządu budzi też propozycja ujawniania i udostępniania na stronach Biuletynu Informacji Publicznej wszystkich oświadczeń i informacji składanych przez osoby pełniące funkcje publiczne. Rada Ministrów proponuje, by w BIP były publikowane jedynie oświadczenia majątkowe, składane przez osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe, które "muszą się liczyć ze szczególnym zainteresowaniem obywateli".
Wątpliwości rządu budzi ponadto zaproponowane przez PiS rozszerzenie zakresu danych umieszczanych w oświadczeniach majątkowych, składanych przez osoby pełniące funkcje publiczne, o informacje o majątku odrębnym ich małżonków.
Zdaniem rządu, stanowi to nadmierną ingerencję w prywatność osób nie piastujących funkcji publicznych, a jedynie spokrewnionych z takimi osobami.
Rząd przypomina, że art. 61 ust. 1 Konstytucji ustanawia prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej i osób pełniących funkcje publiczne. Ale - zdaniem Rady Ministrów - przepis ten nie uzasadnia nałożenia na osoby pełniące funkcje publiczne obowiązku podawania informacji o odrębnym majątku małżonków, tj. ingerencji w prawa osób trzecich.
Ponadto według rządu, zaproponowane przez PiS zobowiązanie urzędów skarbowych do kontroli oświadczeń o stanie majątkowym - obok kontroli przeprowadzanych przez podmioty przyjmujące oświadczenia - oznaczałoby analizowanie ich treści przez dwa podmioty w tym samym zakresie, a więc dublowanie kompetencji.
Rada Ministrów uważa, że mogłoby to również spowodować nadmiernie obciążenie urzędów skarbowych. Dlatego analizę oświadczeń o stanie majątkowym proponuje pozostawić w gestii podmiotów uprawnionych do ich odbierania.