Kontrowersyjna ustawa o embriologii w Wielkiej Brytanii
Brytyjski rząd dał do zrozumienia, że w głosowaniu w Izbie Gmin nad ustawą o embriologii nie będzie nikogo zmuszał do oddania głosu przeciwko własnemu sumieniu. O zezwolenie posłom laburzystowskim na wolne głosowanie apelowali przywódcy Kościoła Katolickiego Anglii i Szkocji.
Pomimo Świąt i pomimo, iż głosowanie jest jeszcze odległe - odbędzie się bowiem dopiero na wiosnę - ustawa stała się w Wielkiej Brytanii tematem numer jeden dla mediów. Nowe przepisy, które niemal na pewno zostaną przyjęte, przewidują zgodę na hodowanie embrionów zwierzęcych z wszczepionym materiałem genetycznym człowieka. Naukowcy twierdzą, że umożliwi to badania nad terapiami dla cierpiących na chorobę Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie rozsiane i inne nieuleczalne jak na razie schorzenia.
Kościół Katolicki i organizacje obrony życia uważają, że takie transgeniczne embriony to nieetyczny eksperyment, urągający godności człowieka. Zwolennicy przyjęcia ustawy - w tym 200 charytatywnych organizacji medycznych - twierdzą natomiast, że nadrzędnym problemem etycznym jest walka z chorobami, które odbierają człowiekowi godność lub wręcz osobowość. Dodają też, że te embriony i tak nie mogłyby się rozwinąć w żadna żywą istotę, więc nie można używać argumentów o ochronie życia poczętego.(jks)
G. Drymer