Kontrowersyjna okładka "Ślunskiego Cajtunga" w przeddzień rozpoczęcia II wojny światowej. Kukiz'15: analizujemy, czy popełniono przestępstwo
• Chodzi o artykuł okładkowy gazety: "U nas witali radośnie"
• Opatrzony on został zdjęciami hajlujących Niemców, którzy witają wkraczające do Katowic oddziały Wehrmachtu
• Rzecznik Kukiz'15, Jakub Kulesza, w rozmowie z WP: to bardzo kontrowersyjny artykuł
• Oburzenia publikacją nie kryją też internauci
01.09.2016 | aktual.: 01.09.2016 15:13
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W przeddzień 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej w gazecie "Śląski Cajtung" ukazał się artykuł "U nas witali radośnie". Publikacja wywołała burzę w Internecie. Sprawą zajęli się również prawnicy ruchu Kukiz'15.
Okładkowy materiał gazety został opatrzony zdjęciami, na których witać katowicki rynek z początku września 1939 roku. Widnieje na nich tłum hajlujących Niemców, którzy witają wkraczające do miasta oddziały Wehrmachtu.
"Dziś dostałem tę fotkę. Zaraz pokażę ją naszym prawnikom na Wiejskiej i zastanowimy się, czy aby treść nie podpada pod k.k." - napisał kilka godzin temu Paweł Kukiz na Facebooku.
Jak poinformował Wirtualną Polskę Jakub Kulesza, rzecznik prasowy Kukiz'15, trwa analiza w sprawie publikacji. - Analizujemy, czy było popełnione przestępstwo - powiedział, nie wykluczając złożenia zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie.
Kulesza ocenił artykuł "Ślunskiego Cajtunga" jako bardzo "kontrowersyjny". - Co było jego intencją? Celowe wywołanie skandalu? - pytał w rozmowie z Wirtualną Polską.
Podkreślił, że publikacja jest tematem dla historyków i prawników. Konkretnie działania mają zostać jednak podjęte po szczegółowej analizie.
Podobnie myślą internauci, którzy nie kryją oburzenia, pisząc w mediach społecznościowych: "To perfidna manipulacja", "Ja się czuję osobiście, jak by mi - Polakowi dano w twarz. Komu zależy na tym, aby nas - Polaków skłócać? Na czyje zlecenie działa ta gazeta na terenie Polski ?", czy "Tego nie można tak zostawić!".
II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w dziejach. Trwała ponad 6 lat, pochłonęła miliony ludzkich istnień. Rozpoczęła się napaścią hitlerowskich Niemiec na Polskę. Objęła zasięgiem działań prawie cały świat. Uczestniczyło w niej 61 państw, a w różnej formie zaangażowało się ponad 1 miliard 700 milionów ludzi. Polskie siły zbrojne brały udział w większości kampanii wojennych i bitew.
II wojna światowa to także śmierć 60 milionów ludzi, niemieckie obozy koncentracyjne i Holokaust, bestialstwo wobec ludności cywilnej, masowe egzekucje oraz bombardowania.