Trwa ładowanie...
d14p1ed

Kontrowersyjna grafika w TVP Info. W końcu jej autor zabrał głos

Najpierw internauci, później eksperci, a nawet ambasada rosyjska - oni wszyscy zareagowali na oprawę w studiu TVP Info, wyświetloną w środę podczas programu "Minęła 20". Wreszcie do grona komentatorów dołączył sam autor grafiki Wojciech Korkuć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Autorem grafiki jest Wojciech Korkuć
Autorem grafiki jest Wojciech Korkuć (TVP Info)
d14p1ed

Środa wieczór, trwa program "Minęła 20" w TVP Info i nagle za prowadzącym i gośćmi - Jerzym Targalskim i Kamilem Basajem - pojawia się wielka grafika. Moment był nieprzypadkowy. Wzięto na tapet konflikt rosyjsko-ukraiński.

Na grafice znalazło się hasło "Achtung RuSSia! Achtung RuSSia", a także wizerunek Putina, wkomponowany w napis z puszki cyklonu B, którym zabijani byli więźniowie hitlerowskich obozów zagłady.

d14p1ed

Umieszczenie grafiki w takich okolicznościach wywołało kontrowersje. Jej autor jest tym zaskoczony.

- Plakat ma już co najmniej cztery lata i był wielokrotnie pokazywany w telewizji, nie tylko polskiej. W 2016 roku pojawił się w głównych wiadomościach rosyjskiej stacji publicznej Rossija 1. I wtedy nie było tak ostrej reakcji, żeby wzywać kogoś na dywanik w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Wydaje mi się, że to jest test na wolność słowa w Polsce - ocenił w rozmowie z "Do Rzeczy".

I zapytał: - To, co robi od wielu lat Rosja, to zasługuje na pochwałę czy potępienie?

Zobacz także: Ryszard Czarnecki o liście Mosbacher: to jest "unprofessional"

- Mój plakat to protest przeciwko bandyckim działaniom państwa rosyjskiego z Putinem na czele. Jeżeli ktoś potępia treść plakatu – to albo nic nie rozumie albo daje przyzwolenie na politykę Putina. (...) Nie chciałbym, aby ktokolwiek przez mój plakat stracił pracę – to by było za dużo i spowodowało niebezpieczny dla wolności słowa i wolności artystycznej precedens w Polsce. Mam nadzieję, że tak się nie stanie - podkreślił.

d14p1ed

Zanim autor zabrał głos

Internauci, jak zwykle, zareagowali szybko. Po nich sprawę zaczęli komentować też eksperci. W rozmowie z Radiem Zet dr Janusz Sibora, ekspert protokołu dyplomatycznego i ceremoniału państwowego, podkreślił: - To przekroczenie granicy. Jest to niedopuszczalne.

Jego zdaniem to okazanie braku szacunku wobec Rosji. - Z tym krajem wiążą nas normalne stosunki dyplomatyczne. To niesmaczne i niepotrzebne. Psuje relacje, które i tak są bardzo chłodne, de facto ograniczone do relacji o charakterze pragmatycznym, na przykład regulowanie bieżących kwestii ruchu przygranicznego - tłumaczył.

W piątek okazało się, że Rosja też nie przeszła obok tej sprawy obojętnie. Ambasador RP został wezwany do rosyjskiego MSZ.

Źródło: /Radio Zet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d14p1ed

Podziel się opinią

Share
d14p1ed
d14p1ed
Więcej tematów