Trwa ładowanie...

Kontrowersje w papieskiej komisji powołanej do walki z pedofilią

Odpowiedzialność biskupów za skandal pedofilii w Kościele była jednym z tematów obrad powołanej przez papieża Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Według Ansy, dwie ofiary księży pedofilów zagroziły ustąpieniem z komisji, jeśli nie rozwiąże się tego problemu.

Share
Kontrowersje w papieskiej komisji powołanej do walki z pedofilią
Źródło: WP.PL, Fot: Paweł Kozioł
d3ktfb0

Komisja obradowała przez trzy dni w Watykanie w pełnym 17-osobowym składzie po raz pierwszy od jej powołania przez Franciszka przed prawie rokiem. W komisji zasiada między innymi była premier, była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Hanna Suchocka.

Włoska agencja poinformowała, że Irlandka Mary Collins i Peter Saunders z Wielkiej Brytanii, którzy w dzieciństwie padli ofiarą księży pedofilów, zagrozili rezygnacją z prac w papieskiej komisji, jeśli w ciągu dwóch lat nie zostanie rozwiązana sprawa brania przez biskupów odpowiedzialności za skandal nadużyć. Chodzi między innymi o częstą praktykę tuszowania takich przypadków.

d3ktfb0

W wydanym komunikacie, podsumowującym trzydniowe obrady w Watykanie, stwierdzono, że zasadnicze znaczenie ma właśnie sprawa wzięcia odpowiedzialności przez biskupów i wszystkich ludzi Kościoła zajmujących się nieletnimi za walkę z nadużyciami. W oświadczeniu mowa jest również o pilnej potrzebie wprowadzenia w życie odpowiednich procedur ochrony nieletnich.

Przypomniano też o priorytecie, jakim jest "uczynienie z Kościoła bezpiecznego domu dla dzieci, nastolatków i bezbronnych dorosłych". W tym kontekście wymienione zostały takie kroki, jak opieka duszpasterska nad ofiarami wykorzystywania i ich rodzinami, właściwe przygotowanie do kapłaństwa i życia zakonnego, kościelne i cywilne normy postępowania w przypadkach nadużyć i branie na siebie odpowiedzialności przez osoby pełniące funkcje w Kościele w obliczu takich oskarżeń.

- Komisja jest głęboko świadoma tego, że kwestia odpowiedzialności ma główne znaczenie. Podczas obrad jej członkowie poparli wstępną propozycję, by przedstawić ją do rozwagi papieżowi Franciszkowi - głosi komunikat watykański.

Podkreślono, że komisja podejmuje działania, by zapewnić proces brania odpowiedzialności przez wszystkich w Kościele - duchowieństwo, zakonników i świeckich, pracujących z nieletnimi.

d3ktfb0

Częścią tych działań - zauważono - jest podniesienie świadomości i rozumienia na wszystkich szczeblach w Kościele "powagi i pilnej potrzeby wprowadzenia odpowiednich procedur ochrony". Mają temu służyć seminaria dla przywódców Kościoła na temat ochrony nieletnich - stwierdziła papieska komisja. Liczy ona na współpracę z lokalnymi Kościołami, o co apelował również niedawno papież Franciszek w liście do przewodniczących episkopatów i przełożonych zakonów.

Ponadto Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich ogłosiła, że przygotowuje inicjatywę Dnia Modlitwy za ofiary pedofilii.

Zobacz również wideo: Watykan podjął decyzje ws. abp. Wesołowskiego

d3ktfb0

Podziel się opinią

Share
d3ktfb0
d3ktfb0
Więcej tematów