Konstytucjonalista: uzasadnienie TK ważne dla pisania nowej ustawy
Pisemne uzasadnienie wyroku ws. lustracji
opublikowane przez Trybunał Konstytucyjny będzie
miało ogromne znaczenie przy pisaniu nowej ustawy lustracyjnej -
uważa konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek.
Winczorek przypomniał, że TK nie zakwestionował ustawy lustracyjnej w całości. Dlatego, jego zdaniem, "jeśli Sejm weźmie pod uwagę zastrzeżenia Trybunału detalicznie wyłożone w uzasadnieniu", to wtedy nie będzie niebezpieczeństwa ponownego uznania niekonstytucyjności ustawy.
Według Winczorka, duże znaczenie ma również fakt, iż opublikowanie uzasadnienia, w którym są racjonalne, prawnicze argumenty, powinno "ostudzić rozpalone głowy". Jak wyjaśnił Winczorek, przedstawione w uzasadnieniu powody niekonstytucyjności niektórych zapisów, powinny osłabić formułowane pod adresem TK "zarzuty niechlujstwa, złej woli i braku obiektywizmu".
Odnosząc się do zawartych w uzasadnieniu zapisów, głoszących, iż IPN ma zwrócić oświadczenia lustracyjne tym, których Trybunał Konstytucyjny 11 maja wyłączył spod lustracji, czyli m.in. dziennikarzom, naukowcom, dyrektorom szkół niepublicznych, Winczorek powiedział, że należy je uznać za "sugestię" TK. Trybunał tylko sugeruje, ale słowa uzasadnienia nie mogą być uznane za polecenie, czy rozkaz - dodał.
Na pytanie czy jest możliwe, by jakakolwiek instytucja nie zastosowała się do sugestii TK, Winczorek odpowiedział, że "są robione różne rzeczy, które nie biorą pod uwagę orzeczenia TK np. prezes IPN nie powinien mówić, że istnieje tzw. lista 500 osób - tajnych agentów, gdyż dopiero teraz wzbudza to zainteresowanie i presję" na IPN.
Zdaniem konstytucjonalisty, uzasadnienie wyroku w sprawie ustawy lustracyjnej jest najobszerniejszym znanym uzasadnieniem w historii TK. Dlatego małe przekroczenie miesięcznego terminu od ogłoszenia wyroku do publikacji uzasadnienia, według Winczorka, można uznać za zrozumiałe.