Trwa ładowanie...
18-03-2008 06:51

Koński i ludzki trup w podręczniku dla dzieci

"Świnie i krowy są większe od kur, więc i ich znaczenie dla gospodarki jest większe. Podczas wyścigów sypał się trup koński i ludzki" – takie kwiatki eksperci znaleźli w podręcznikach.

Koński i ludzki trup w podręczniku dla dzieciŹródło: AFP
d1bw818
d1bw818

„Człowiek to także ssak. Rozejrzyj się więc dookoła. Na pewno znajdziesz przykłady ssaków żyjących w pobliżu” – takie stwierdzenie w jednym z podręczników znaleźli eksperci z Rady Języka Polskiego. Przejrzeli ponad 100 tytułów, by sprawdzić poprawność językową książek, z których korzystają uczniowie.

Nagromadzenie w nich różnego rodzaju błędów jest niepokojące. Tym bardziej że każdy podręcznik miał ministerialne recenzje dopuszczające do użytku szkolnego – mówi Katarzyna Kłosińska, sekretarz Rady Języka Polskiego.

Eksperci z Rady przyznają, że niektóre sformułowania użyte w podręcznikach przypominają humor zeszytów szkolnych. Komizm spowodowany jest skrótami i dziwacznym zestawieniem wyrazów. Przykłady: „Funkcję hetery podkreślał jej strój roboczy – nagość”, „Po zakończeniu wojny przyrost naturalny gwałtownie wzrósł. Było to spowodowane zarówno radością z zakończenia wojny, jak i potrzebą wyrównania w społeczeństwie strat wojennych. Zjawisko to bywa nazywane przyrostem kompensacyjnym” albo „organizm mężczyzny ulega feminizacji, np. łagodnieją rysy twarzy”.

Często też autorzy wręcz infantylnie opisują przedstawiane zagadnienia: „Rzymianie to lud, który sprawia wrażenie, jakby nie wiedział, co ma przez 500 lat zrobić z pismem” albo „Kiedy strudzony mężczyzna wracał do domu, żona i dzieci dbały, by przynajmniej w domu nie musiał się męczyć”.

Kto odpowiada za błędy? Podręczniki sprawdza czterech recenzentów (w tym jeden językowy) wskazanych przez Ministerstwo Edukacji. Rada Języka Polskiego uważa, że resort powinien zaostrzyć procedurę dopuszczania tytułów. Wydawcy też powinni uważnie sprawdzać, czy autor nie popełnia błędów.

d1bw818
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bw818
Więcej tematów