Konserwatyści islamscy zadowoleni z wyboru Benedykta XVI
Od Pakistanu po Syrię, od Malezji po Arabię Saudyjską muzułmanie z zadowoleniem przyjęli wybór nowego papieża. Oczekują, że Benedykt XVI pomoże rozwinąć harmonię pomiędzy obiema religiami. Tymczasem muzułmańscy konserwatyści widzą w osobie nowego papieża sprzymierzeńca w zwalczaniu zsekularyzowanej kultury.
Istnieje przekonanie, że Bendykt XVI będzie dalej prowadził dialog z islamem, naśladując w tym Jana Pawła II, który w świecie islamu był przez wielu podziwiany. Papież z Polski był pierwszym biskupem Rzymu, który odwiedził meczet, był przeciwny wojnie w Iraku i zabiegał o pokojowe zakończenie konfliktu pomiędzy Izraelem i Palestyńczykami.
Wiadomo jednak, że będąc jeszcze tylko kardynałem Ratzinger dokładał wszelkich starań, aby dialog z islamem nie przekroczył pewnych granic. W dokumenciem Dominus Iesus z 2000 r. zdefiniował on Kościół rzymskokatolicki jako jedyną drogę zbawienia dla ludzkości. W kwestiach moralnych duchowni islamscy widzą zgodność z ideałami Benedykta XVI.
Jak powiada szyicki szach Fauzi al-Seif, "rzeczy, o których mówi papież są tymi, o których duchowni z al-Azhar mówią i o których najważniejsze autorytety szyickie również się wypowiadają". Al-Azhar jest nazwą jednego z głównych ośrodka studiów sunitów na świecie położonego w Egipcie.