Konkurs UE zakończył się sukcesem polskich naukowców
Jubileuszowy 20. Ogólnoeuropejski Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej, który odbywał się w dniach 19-26 września w Kopenhadze, zakończył się podwójnym sukcesem Polaków.
W środę 24 września 19-letni Paweł Maryniak z Nysy otrzymał przyznaną przez duński rząd nagrodę specjalną za badania nad zachowaniem hodowanych przez siebie karaczanów madagaskarskich - okazało się, że samce radzą sobie z orientacją przestrzenną lepiej od samic. W czwartek 25 września jedną z trzech pierwszych nagród po 7 tysięcy euro przyznano 17-letniej Magdalenie Bojarskiej za badania nad teorią grafów. Pozostałe pierwsze nagrody potrzymali Martin Tkacz ze Słowacji za propozycję nowego sposobu rozładunku wagonów oraz Elisabeth Muller z Wielkiej Brytanii za badania znalezionego w Maroku fragmentu skały z Księżyca.
Polskę reprezentowała także praca dwojga dwudziestolatków: Aleksandry Fulary z Kielc i Sławomira Wójcika z Przemyśla, dotycząca zachowania białek w środowisku bezwodnym.
W tegorocznych finałach europejskich zaprezentowano 77 prac 125 autorów z 32 krajów europejskich: 24 krajów Unii Europejskiej oraz Białorusi, Gruzji, Izraela, Norwegii, Rosji, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, a ponadto gościnnie 10 prac laureatów konkursów prac młodych naukowców z Brazylii, Chin, Meksyku, Nigerii, Nowej Zelandii i USA.
W uroczystości wręczenia nagród oraz zakończenia konkursu uczestniczyli komisarz Unii Europejskiej ds. Badań Naukowych Janez Potočnik, Książę Joachim i księżniczka Maria oraz duński minister edukacji Bertell Haarder. Jak zauważył ten ostatni, Europa traci zbyt wiele talentów z braku odpowiedniej motywacji dla zdolnych młodych ludzi Kariera naukowa wciąż wydaje się wielu mało atrakcyjna. Tymczasem liczba studentów w Chinach już się zrównała z ich liczbą w całej Unii i wynosi około 17 milionów.
W ramach motywowania młodzi naukowcy, ich opiekunowi, przedstawiciele Unii oraz rządu i monarchii Danii obejrzeli następnie bogaty program rozrywkowy (występy muzyczne i taneczne, klownada, żonglerka, akrobatyka, a nawet grupa sobowtórów Elvisa Presleya). Uroczystość odbywająca się w pawilonie cyrkowym w pobliżu sławnego parku rozrywki Tivoli zakończyła się dyskoteką dla wszystkich chętnych.