PolskaKonkurs "Popularyzator Nauki" rozstrzygnięty

Konkurs "Popularyzator Nauki" rozstrzygnięty

Biolog Magdalena Fikus, dziennikarze Działu
Nauki "Gazety Wyborczej" oraz fizyk Paweł Napiorkowski zostali zwycięzcami konkursu "Popularyzator Nauki", zorganizowanego przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji oraz
Polską Agencję Prasową.

Uczestnicy konkursu rywalizowali w dwóch kategoriach: "naukowiec lub instytucja naukowa" oraz "dziennikarz, redakcja lub instytucja nienaukowa". Uroczystość rozstrzygnięcia konkursu odbyła się w siedzibie PAP w Warszawie.

Popularyzacja nauki jest sama w sobie nauką - powiedział podczas uroczystości minister nauki i informatyzacji prof. Michał Kleiber. Jak uznał, częścią misji uczonego powinna być umiejętność informowania społeczeństwa o swoich osiągnięciach.

Prezes Polskiej Agencji Prasowej Waldemar Siwiński zwrócił natomiast uwagę, że misją PAP jest informowanie o wszystkich najważniejszych aspektach rzeczywistości, a popularyzacja nauki i edukacji zajmuje wśród nich poczesne miejsce.

Wzmocnienie polskiej popularyzacji nauki to od lat jeden z priorytetów Ministerstwa Nauki i Informatyzacji. Właśnie dlatego powstał m.in. ogólnodostępny serwis internetowy "Nauka w Polsce" (www.naukawpolsce.pap.pl) - redagowany przez PAP, finansowany przez MNiI - na którego stronach zorganizowano konkurs "Popularyzator nauki".

Nagrodę dla najbardziej zaangażowanego w 2004 naukowca- popularyzatora nauki jury konkursowe postanowiło przyznać prof. Magdalenie Fikus z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.

Cenioną popularyzatorkę nagrodzono za wieloletnią działalność na rzecz upowszechniania nauki. Była ona współorganizatorką, wicedyrektorem i przewodniczącą Rady Naukowej wszystkich dotychczasowych Festiwali Nauki w Warszawie. Jest pomysłodawczynią i współorganizatorką Warszawskiej Kawiarni Naukowej, Szkoły Biologii Molekularnej Festiwalu Nauki, członkiem Rady Programowej w powstającym obecnie w Warszawie Centrum Nauki Kopernik. Prowadziła autorski projekt polskiego udziału w Tygodniu Nauki w Austrii 2002 oraz we francuskim Święcie Nauki 2004. Przygotowała polski pokaz na tegoroczne Science in Society Forum w Brukseli, który okazał się wielkim sukcesem.

Za dziennikarzy najbardziej zasłużonych na polu popularyzacji nauki jury konkursowe uznało zespół Działu Nauki "Gazety Wyborczej", kierowany przez Sławomira Zagórskiego. Dziennikarze ci udowodnili, że naukowe odkrycie może stanowić gazetowy, czołówkowy "news" tak samo elektryzujący, jak informacja o ważnym wydarzeniu politycznym lub społecznym. Udaje im się sprawiać - uważa jury - że nauka zyskuje coraz więcej miejsca w "GW". Początkowo ta tematyka obecna była na łamach tylko raz w tygodniu, teraz jest w prawie każdym numerze gazety oraz w jej dodatkach - "Dużym Formacie" i "Wysokich Obcasach".

Nagrodę dodatkową - wyróżnienie za najlepszą prezentację podczas "Dnia Nauki" w 2004 roku - otrzymał dr Paweł Napiorkowski z Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego. Prezentacja ta nosiła tytuł "Tajemnice Twojego odkurzacza". Fizyk pokazał, że promieniowanie jonizujące, choć niewidoczne, jest stale obecne w naszym otoczeniu, np. w kurzu zbieranym przez odkurzacz. Radioaktywny pierwiastek, radon, wydostaje się z ziemi i ze ścian budynków, następnie "przykleja się" elektrostatycznie do drobin pyłu jak papier do bursztynu - tłumaczył Napiorkowski. Przekonał słuchaczy, że nawet o najtrudniejszych zagadnieniach można mówić prosto, ciekawie i że nauka może być pasjonującą przygodą na co dzień.

W finale pierwszej edycji konkursu "Popularyzator Nauki" uczestniczyło 28 nominowanych: 19 naukowców, w tym dwóch stanowiących zespół, oraz dwie instytucje naukowe, a także pięciu dziennikarzy, jedna redakcja, jeden portal internetowy i jedna instytucja nienaukowa. W skład konkursowego jury, które pracowało pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Kurzydłowskiego, weszli naukowcy, dziennikarze oraz przedstawiciele MNiI.

NAGRODZENI:

prof. Magdalena Fikus z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN - w kategorii: "naukowiec lub instytucja naukowa";

Dział Nauki "Gazety Wyborczej" - w kategorii: "dziennikarz, redakcja lub instytucja nienaukowa";

dr Paweł Napiorkowski z Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego - za najlepszą prezentację w "Dniu Nauki" 2004;

NOMINOWANI:

W KATEGORII "NAUKOWIEC LUB INSTYTUCJA NAUKOWA":

prof. Andrzej Maziewski - z Zakładu Fizyki Magnetyków Instytutu Fizyki Doświadczalnej na Uniwersytecie w Białymstoku;

prof. Maciej Zalewski - z Międzynarodowego Centrum Ekologii PAN;

prof. Marek Naruszewicz - z Katedry Biochemii Klinicznej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie;

prof. Henryk Skarżyński - z Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach;

doc. Andrzej Urbanik z Katedra i Zakład Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego;

prof. Włodzimierz Zagórski-Ostoja - z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie;

prof. Maciej Geller - z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego;

Roman Muranyi z Ogrodu Botanicznego-Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej PAN w Powsinie;

prof. Maria Krawczyk z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego;

prof. Piotr Bieliński - Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego;

dr Jacek Rożynek i dr Marek Pawłowski - z Instytutu Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Warszawie;

Tomasz Sowiński - z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie;

prof. Jerzy Mischke - emerytowany profesor Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie;

prof. Irena Celejowa - ze Stowarzyszenia Warszawska Szkoła Zdrowia;

ks. Wojciech Bęben - z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego;

doc. Adam Bysiek - z Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii na Uniwersytecie Jagiellońskim;

Instytut Fizyki Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie;

Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie;

W KATEGORII "DZIENNIKARZ, REDAKCJA LUB INSTYTUCJA NIENAUKOWA":

red. Ewa Podolska - RADIO TOK FM;

red. Wiktor Niedzicki - Telewizja Polska S.A., Program I;

red. Andrzej Markert - Polska Agencja Prasowa, Dział Kultury i Nauki;

red. Krzysztof Michalski - Polskie Radio SA, Redakcja Popularyzacji Wiedzy;

red. Krystyna Rudowska - Akademicka Telewizja Naukowa;

Polski Portal Astronomiczny - "Astronomia.pl";

British Council.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)