PolskaKonkurs na stałą wystawę Muzeum Historii Polski

Konkurs na stałą wystawę Muzeum Historii Polski

Najważniejsze wątki polskiej historii ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności - m.in. walki o niepodległość - przedstawiać ma stała wystawa Muzeum Historii Polski. Konkurs na stałą ekspozycję plastyczno-przestrzenną muzeum ogłoszono w środę. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 6 grudnia.

W ogłoszeniu konkursu, które odbyło się w Warszawie, udział wzięli minister kultury Bogdan Zdrojewski i przedstawiciele jury konkursu, m.in. jego przewodniczący prof. Andrzej Rottermund oraz scenograf Allan Starski.

- Ważne, aby było to muzeum posiadające ofertę zarówno dla najmłodszych, 7-10-latków, jak również dla osób, które pamiętają jeszcze ostatnie ważne wydarzenia historyczne, o których będzie mowa w Muzeum Historii Polski - mówił szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski. - Chciałbym, aby było to muzeum przeznaczone dla Polaków, ale też dla naszych gości, bez względu na to, czy będą z Ameryki czy Francji - podkreślił minister.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro zwrócił uwagę, że jego placówka ma być miejscem, gdzie można dyskutować na temat historii, ale też przestrzenią, która tę historię opowie. - Muzeum Historii Polski ma stać się nowoczesnym centrum edukacji historycznej. Sprawą kluczową jest zatem, aby wystawa stała łączyła w sobie nowoczesne środki techniczne i rzetelność historyczną - zauważył Kostro.

Członek rady Muzeum Historii Polski prof. Henryk Samsonowicz uważa, że ogłoszenie konkursu to bardzo istotny moment dla placówki, która ma zajmować się "wzmacnianiem pamięci historycznej". - Zmaterializowanie tej pamięci w muzeum ma istotne znaczenie nie tylko edukacyjne, ale też dla pogłębienia świadomości. Czy ta pamięć ma dotyczyć tylko wspólnoty naszej, polskiej? Nie, jesteśmy obywatelami świata i to też jest ważny czynnik, który powinien być eksponowany w tym muzeum - powiedział prof. Samsonowicz.

Członek jury konkursu, wybitny scenograf filmowy Allan Starski przypomniał, że jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w pracowni wystaw i targów.

- W związku z tym zawsze bardzo się interesuję wszelkimi sprawami związanymi z moją wyuczoną profesją - z inwestycjami, pomysłami, zamierzeniami; szczególnie jeśli to dotyczy Warszawy - tłumaczył Starski. - Muzeum Historii Polski to bardzo ważne muzeum. Znam projekt architektoniczny gmachu muzeum i bardzo mi się on podoba. (...) To także jest jeden z powodów, dla którego biorę udział w pracach jury tego konkursu. Wnętrza takiego muzeum są szczególnie ważne, zwłaszcza jeśli to ma być czytelne, przejrzyste, ciekawe pokazanie historii Polski. To duże wyzwanie, ale cieszę się że biorę w tym udział - powiedział Starski.

Przyszła ekspozycja ma przedstawiać najważniejsze wątki polskiej historii - państwa i narodu, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności: procesów kształtowania i funkcjonowania parlamentaryzmu, instytucji i ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość. Wystawa ma zająć przestrzeń ok. 7 tys. m. kw.

Konkurs adresowany jest do zespołów plastyków-wystawienników. Ma charakter otwarty i międzynarodowy. Konkursowe zadanie polega na opracowaniu wybranych elementów planowanej ekspozycji stałej: układu funkcjonalno-przestrzennego całości ekspozycji, zarysu koncepcji plastyczno-przestrzennej galerii "Dawna Rzeczpospolita", koncepcji przestrzeni "Wolne elekcje" w galerii "Dawna Rzeczpospolita", koncepcji przestrzeni "Kultura II RP" w galerii "Drogi do niepodległości (1914-1939)" oraz koncepcji przestrzeni edukacyjnej dla dzieci w wieku 4-9 lat.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 czerwca; 7 listopada będzie ostatnim dniem, w którym przyjmowane będą prace konkursowe. Strona konkursu: www.muzhp.pl/konkursplastyczny.

Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. W 2009 r. rozstrzygnięto konkursu architektoniczny na projekt gmachu muzeum. Wygrał projekt pracowni Paczowski ET Fritsch Architectes z Luksemburga. Muzeum Historii Polski ma powstać nad Trasą Łazienkowską w Warszawie.

Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)