PolskaKonkurs na projekt ważnej placówki trwał 10 dni. Wygrał architekt związany z PiS

Konkurs na projekt ważnej placówki trwał 10 dni. Wygrał architekt związany z PiS

Konkurs na projekt ważnej placówki trwał 10 dni. Wygrał architekt związany z PiS
Źródło zdjęć: © YouTube
16.08.2017 12:38

Na początku sierpnia Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło konkurs na koncepcję "obiektu memorialnego Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 r." Konkurs był zamknięty, a zaproszenia rozesłano tylko do wybranych architektów. Czas jaki wyznaczono od wysłania zaproszenia do rozstrzygnięcia konkursu wynosił 10 dni. Jedynym podmiotem, który podjął się tego zadania była pracownia architektoniczna Czesława Bieleckiego, byłego kandydata na prezydenta Warszawy, który w wyborach samorządowych w 2010 roku bezskutecznie startował z list PiS. W takich okolicznościach architekt wygrał konkurs.

- 10 dni? Jak ogłaszaliśmy konkurs na miejską toaletę, daliśmy projektantom trzy miesiące. Może chodzi o szkic na kartce A4? W takim tempie absolutnie nie powinien być przeprowadzany konkurs realizacyjny, zwłaszcza w sprawie tak ważnej jak upamiętnienie Bitwy Warszawskiej - komentował sprawę na łamach "Gazety Wyborczej" Dariusz Hyc, wiceprezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Sprawę nagłośnił na Twitterze były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Poseł PO zamieścił zdjęcie regulaminu konkursu, dodając że sytuacja może być "ustawką". Chodziło o to, by procedura konkursowa zakładała szaleńsze tempo pracy, tak by żadna pracownia nie zdążyła z przygotowaniem się. Chyba, że zaproszony do konkursu podmiot starowałby z gotowym projektem.

Zaskoczenia nie było. Ze wszystkich sześciu pracowni, które zaproszono do udziału w konkursie udział wzięła tylko jedna, należąca do Czesława Bieleckiego. Były kandydat PiS na prezydenta Warszawy twierdzi, że prace nad projektem podjął z pasji wiele miesięcy temu. Dodaje, że na motywację do działania nie miało wpływu zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej na budowę muzeum, opiewającego na kwotę ok. 100 mln zł.

W poniedziałek projekt pracowni Czesława Bieleckiego zaprezentował na konferencji prasowej sam Antoni Macierewicz. Po zaprezentowaniu wizualizacji obiektu szef MON pytany przez dziennikarzy o warunki konkursu odpowiedział, że szukanie nieprawidłowości w tym temacie to "pretekst, żeby nie wybudować pomnika". Na konferencji mowa była również o terminie rozpoczęcia budowy.

- Do końca października Muzeum Wojska Polskiego ogłosi przetarg nieograniczony w formule zaprojektuj i buduj na przygotowanie dokumentacji, a następnie zbudowanie całego projektu, o którym dzisiaj rozmawiamy, czyli muzeum i pomnika pola bitwy. Chcielibyśmy, żeby już wiosną następnego roku została wbita pierwsza łopata. To jest bardzo ambitne tempo, zdajemy sobie z tego sprawę ale jesteśmy przekonani, że pracownicy Muzeum Wojska Polskiego i wszyscy pracownicy Ministerstwa Obrony Narodowej dołożą wszelkich starań, żeby to zadanie zrealizować – mówił sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk.

Kim zaś jest sam Czesław Bielecki? Zwycięzca konkursu na opracowanie koncepcji "obiektu memorialnego Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 r." jest architektem i publicystą. W wyborach samorządowych w 2010 roku był bezpartyjnym kandydatem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Warszawy, natomiast w 2015 roku został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Warszawiacy mogą kojarzyć go również jako autora budynku Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza 17, za który autor dostał w 2008 roku antynagrodę "Makabryła".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (48)
Zobacz także