Konkurs im. Henryka Wieniawskiego w TVP
14 października w Poznaniu rusza XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
To odbywające się co 5 lat prestiżowe wydarzenie muzyczne relacjonowane będzie na antenach Telewizji Polskiej oraz w iTVP.
W środę, 4 października w siedzibie Telewizji Polskiej odbyła się konferencja prasowa poświęcona tegorocznej edycji. Wzięli w niej udział organizatorzy konkursu, przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przewodniczący jury konkursowego oraz przedstawiciele Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.
Szczególny udział w relacjach z Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego zapowiada TVP Kultura, która prócz transmisji i retransmisji koncertów przygotowuje szeroki program spotkań z ekspertami, gośćmi i uczestnikami Konkursu. TVP Kultura planuje także przyznanie własnej nagrody, która trafi do skrzypka - faworyta widzów.
- Cieszy mnie, że na anteny telewizji powraca kultura i to w tak wielkim stylu. Jest jej coraz więcej, co mam nadzieję zaobserwowali już widzowie. To jedno z wydarzeń, dzięki którym telewizja publiczna będzie stawała się coraz istotniejszym uczestnikiem życia kulturalnego w Polsce – powiedział Bronisław Wildstein, prezes Zarządu TVP S.A., uczestniczący w konferencji.
-To zaszczyt, dla TVP Kultura, że obok Polskiego Radia, możemy uczestniczyć w relacjonowaniu i być blisko wszystkiego co dziać się będzie w związku z tym wielkim wydarzeniem. Na naszej antenie przewidzieliśmy codzienne studia koncertowe, liczne transmisje i retransmisje, a także dyskusje w gronie muzyków, krytyków i publiczności na tematy związane z koncertami. Mam nadzieję, że wszystkim widzom spragnionym uczestniczenia w życiu kulturalnym kraju dostarczymy wielu emocji i przyjemności – zachęcał Krzysztof Koehler, dyrektor TVP Kultura.
Relacje z koncertu, transmisje i szereg okołokonkursowych pokaże telewizja interaktywna iTVP. - To kolejne po Konkursie Chopinowskim tak ważne wydarzenie muzyczne w Polsce, które będą w ogromnym zakresie mogli dzięki iTVP śledzić internauci i to na całym świecie. Przez 13 dni, w ciągu których towarzyszyć będziemy zmaganiom konkursowym, zostanie pokazanych około 40 godzin transmisji za pośrednictwem Internetu- podkreślał Leszek Bogdanowicz, dyrektor Ośrodka Mediów Interaktywnych
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie, należącym do grona najważniejszych międzynarodowych wydarzeń muzycznych. Pierwszy Konkurs odbył się w setną rocznicę urodzin kompozytora z inicjatywy jego bratanka Adama, w 1935 r. w Warszawie. Od swej drugiej edycji w 1952 r. impreza odbywa się w Poznaniu.
Od lat Konkurs jest prestiżowym wydarzeniem przyciągającym wielkich muzyków. W jury zasiadali m.in. Henryk Szeryng i Shlomo Mintz. Honorowym przewodniczącym jury był Yehudi Menuhin. Wśród laureatów znaleźli się tak wybitni skrzypkowie jak: Dawid Ojstrach, Ida Haendel, Bronisław Gimpel, Grażyna Bacewicz, Igor Ojstrach, Wanda Wiłkomirska.
W tym roku konkurs otworzy laureatka ubiegłej edycji konkursu Alena Baeva z towarzyszeniem Academy of St. Martin in the Fields pod dyrekcją Neville’a Marrinera. W jury, kierowanym przez wybitnego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulkę, zasiądą m.in. Ida Haendel, Wanda Wiłkomirska, Bartłomiej Nizioł. W konkursie weźmie udział 39 uczestników z 16 krajów świata. Przesłuchania konkursowe będą miały miejsce w dniach 15-28 października w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Od 25 do 28 października trwać będą koncerty finałowe, a 29 października odbędzie się koncert laureatów.
Telewizja Polska planuje relacje z imprezy na antenie TVP2 i TVP Polonia. Najszerzej Konkurs relacjonowany będzie jednak w kanale TVP Kultura, który planuje codzienne wydanie konkursowego studia z Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (15-23 października ok. godz. 22.30). W ramach studia przedstawiane będą najciekawsze fragmenty występów uczestników, komentarze ekspertów, kulisy Konkursu, wypowiedzi obserwatorów. Następnie planowane są transmisje i retransmisje koncertów finałowych Konkursu (25 - 28 października), podczas których uczestnicy będą grać z towarzyszeniem orkiestry. Koncerty te będą oprawione komentarzami krytyków i zaproszonych gości. Ogłoszeniu wyników Konkursu towarzyszyć będzie specjalne wydanie konkursowego studia, w którym komentatorzy wspólnie z gośćmi podsumują całą imprezę. Konkurs w TVP Kultura zakończy 29 października koncert laureatów, emitowany także w TVP 2 i TVP Polonia. Cały Konkurs wraz z relacjami TVP Kultura transmitowany będzie w telewizji interaktywnej iTVP, która planuje
także uruchomienie specjalnej strony internetowej poświęconej Konkursowi.
- Zainteresowanie Konkursem Chopinowskim relacjonowanym na naszej antenie w ubiegłym roku udowodniło, że widzowie chcą obcować z wielkimi wydarzeniami muzycznymi. Emisja całego Konkursu Chopinowskiego wraz z komentarzami krytyków była pierwszym tego typu wydarzeniem na antenie TVP i okazała się sukcesem medialnym - mówi Krzysztof Koehler, dyrektor TVP Kultura. - Chcielibyśmy, aby druga odbywająca się w Polsce tak znacząca międzynarodowa impreza muzyczna także znalazła należyte miejsce na naszej antenie.
TVP Kultura liczy na duże zaangażowanie widzów w śledzenie konkursowych zmagań. Głosami widzów wybrany zostanie skrzypek, który otrzyma nagrodę TVP Kultura. Nagrodę tę stanowić będzie rejestracja koncertu wybranego skrzypka i jego emisja na antenie TVP Kultura.
XIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w TVP
TVP Kultura 15 – 23 10 2006 godz. 22.30 - studio konkursowe 25 - 26 10 2006 godz. 22.30 - retransmisje finałów 27 – 28 10 2006 godz. 17.50 - transmisje finałów
Prowadzący: Jacek Hawryluk, Adam Rozlach, Robert Kamyk
TVP 2 29 10 2006 godz. 20.50 - retransmisja ceremonii wręczenia nagród 29 10 2006 godz. 23.10 – koncert laureatów
TVP Polonia Studia konkursowe TVP Kultura emitowane będą także w TVP Polonia - codziennie o godz.0.00, z wyjątkiem studia 1, które zostanie nadane w poniedziałek 16.10 o g.16.00.
29 10 2006 – koncert laureatów
iTVP Transmisja całego przebiegu Konkursu wraz z relacjami TVP Kultura.