PolskaKonieczny dialog polsko-białoruski

Konieczny dialog polsko-białoruski

Zdaniem ambasadora Białorusi w Polsce Pawła Łatuszki, Polska i Białoruś powinny rozwiązać kwestie problemowe w drodze dialogu. Na konferencji prasowej Łatuszka przedstawił propozycje ożywienia kontaktów, w tym dialog na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych.

19.04.2006 | aktual.: 19.04.2006 15:47

Białoruś wspierała i nadal wspiera działania zmierzające do normalizacji stosunków między Białorusią i Polską na zasadzie dobrego sąsiedztwa - powiedział Łatuszka, który powrócił w piątek z trwających od końca marca konsultacji politycznych w Mińsku. Jednak podkreślił też, że Białoruś nie zamierza uginać się pod presją "zewnętrznych czynników lub warunków".

Zdaniem ambasadora, nie ma przeszkód, by na Białorusi urzędował ambasador Polski. Od listopada zeszłego roku, gdy do dymisji podał się Tadeusz Pawlak, polską Ambasadą w Mińsku kieruje charge d'affaires Aleksander Wasilewski. Jak dodał Łatuszka, przybycie ambasadora Polski na Białoruś jest oczekiwane.

Dodał, że władze Białorusi są gotowe do rozmów m.in. na temat ułatwienia kontaktów obywateli polskich i białoruskich, rozwoju kulturowego mniejszości w obu krajach i poszerzania współpracy w dziedzinie kultury.

Zdaniem Łatuszki, oba kraje powinny wznowić pracę dwustronnej komisji ds. szkół dla mniejszości, "której ostatnie posiedzenie odbyło się w 2004 roku". Pytany o to, czy w rozmowach o sytuacji mniejszości narodowych podjęty zostanie temat Związku Polaków na Białorusi, powiedział, że "Białoruś gotowa jest rozmawiać w maksymalnie szerokim zakresie".

Ambasador podkreślił, że oba kraje powinny omówić kwestie wzajemnej obniżki cen wiz i uproszczenia procedur przyznawania ich osobom mieszkającym po obu stronach granicy. Polska i Białoruś, jego zdaniem, powinny wznowić rozmowy nt. ustalenia nowych przejść granicznych, otworzyć przejścia Tomaszowka-Włodawa, Lipszczany- Sofijewo i Kanał Augustowski.

W opinii Łatuszki Polacy i Białorusini mogą aktywniej współpracować w dziedzinie kultury. Proponował on m.in. przeprowadzenie Dnia Kultury Polskiej w ramach "Słowiańskiego Bazaru w Witebsku" i Festiwalu Kultur Narodowych w Grodnie, a także współpracę telewizji państwowych obu krajów.

Ambasador Łatuszka podkreślił, że najskuteczniejszym sposobem na rozwój pragmatycznej dwustronnej współpracy jest "wznowienie przez stronę polską" działalności dwustronnych komisji. Wymienił m.in. komisję ds. współpracy gospodarczej - jak powiedział - zawieszonej w kwietniu 2004 r. czy międzyrządowej komisji ds. współpracy transgranicznej, "której ostatnie posiedzenie odbyło się w maju 2003 roku".

Nasze propozycje skierowane są przede wszystkim do ludzi, obywateli obu krajów (...) Nie napraszamy się, tylko proponujemy - podkreślił ambasador.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)