Koniec z podwójnym opodatkowaniem między Polską a USA w 2009
Umowa o zabezpieczeniu społecznym między
Polską a Stanami Zjednoczonymi, likwidująca m.in. podwójne
opodatkowanie wejdzie w życie 1 marca 2009 roku, także strona
amerykańska ratyfikowała tę umowę - poinformowała
Ambasada Stanów Zjednoczonych.
23.12.2008 | aktual.: 05.01.2009 12:03
Za ratyfikacją umowy opowiedział się w lipcu i sierpniu Sejm i Senat RP, umowa została już podpisana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Według ministerstwa pracy i polityki społecznej z postanowień umowy skorzysta około 30 tys. osób.
Umowa, podpisana 2 kwietnia 2008 roku przez minister pracy i polityki społecznej Jolantę Fedak zlikwiduje podwójne opodatkowanie - umożliwi opłacanie składek pracowników delegowanych do USA tylko w jednym państwie.
Pozwoli także na sumowanie okresów składkowych przepracowanych w obu państwach, co będzie bardzo korzystne dla osób, które pracowały w obydwu państwach, ale zbyt krótko, by przyznano im świadczenia w którymś z nich. Dzięki umowie osoby mieszkające w Polsce będą mogły otrzymywać świadczenia po swoich amerykańskich współmałżonkach, co dotychczas nie było możliwe. Skorzystają na tym przede wszystkim osoby owdowiałe i sieroty.
Zdaniem Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Victora Ashe umowa "pomoże zwykłym ludziom w zwykłym życiu".
Negocjacje w sprawie umowy trwały prawie trzy lata głównie ze względu na różnice w ustawodawstwie polskim i amerykańskim. Ministerstwo pracy i polityki społecznej zapowiada, że po wejściu w życie przepisów umowy resort zorganizuje akcję informacyjną, aby wszyscy zainteresowani wiedzieli, w jaki sposób skorzystać z przysługujących im praw.
Umowa budziła protesty Światowego Kongresu Polaków. Jednak zdaniem dyrektora ds. emerytur Światowego Kongresu Polaków Edwarda Cyrana umowa nie zlikwidowała podwójnego opodatkowania. - Jeżeli Polacy ze Stanów przebywają w Polsce dłużej niż 183 dni muszą wypełniać PiT-y i wskazywać całoroczne dochody, także amerykańskie już opodatkowane - mówił przed miesiącem Cyran.
Natomiast, jak mówił, "zgodnie z amerykańskimi przepisami Polacy, którzy wypracowali emeryturę w Polsce, mają potrącaną kwotę do 50% z emerytury amerykańskiej".
W kwietniu została też podpisana podobna umowa o zabezpieczeniu społecznym z Kanadą; weszła w życie we wrześniu 2008.