Trwa ładowanie...

Koniec z "BOR-owikami". MSWiA potwierdza: zmieniamy nazwę

Projekt ustawy o Biurze Ochrony Rządu jest już gotowy i z końcem tego tygodnia trafi do uzgodnień w resorcie - zapowiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Potwierdził również, że formacja zmieni nazwę.
Share
Koniec z "BOR-owikami". MSWiA potwierdza: zmieniamy nazwę
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d3l038v

Zieliński pytany na antenie Polsat News o to, jaka będzie ostateczna nazwa obecnego BOR, odpowiedział, że "na razie jest utrzymana nazwa", którą podawał wcześniej, czyli Narodowa Służba Ochrony. Wyjaśnił, że "lepszego pomysłu, który byłby adekwatna do zadań Biura, nikt nie zgłosił".

Zdaniem wiceministra nazwa BOR jest "zbyt wąska", bo - jak uzasadniał - Biuro nie chroni tylko rządu, ale także prezydenta, placówki dyplomatyczne za granicą czy delegacje państwowe, które do Polski przyjeżdżają. - Nazwa musi być poszerzona, musi być adekwatna do zadań - wskazał Zieliński.

W połowie lutego MSWiA zapowiedziało zmiany w BOR, które - jak poinformowano - ma uzyskać prawo do czynności operacyjno-rozpoznawczych, zmniejszone mają być zadania BOR za granicą, a rozszerzone - w kraju.

Zieliński przekonywał w ubiegłym miesiącu, że przebudowa i reorganizacja BOR ma pozwolić na odbudowę etosu tej służby oraz umożliwić jej skupienie się na najważniejszych zadaniach, czyli ochronie kluczowych osób i obiektów w państwie. Zapowiedział też "nowy etos" służby i nawiązywanie BOR do tradycji niepodległościowej Armii Krajowej.

d3l038v

Podziel się opinią

Share
d3l038v
d3l038v
Więcej tematów