Trwa ładowanie...
d3k5zp9
17-06-2004 14:40

Koniec wojny o Bolka i Lolka

Sąd Najwyższy w Warszawie oddalił kasację wyroku dotyczącego sporu o prawa autorskie do postaci Bolka i Lolka pomiędzy Alfredem Ledwigiem a spadkobiercami Władysława Nehrebeckiego. Podtrzymał w ten sposób decyzję Sądu Apelacyjnego w Bielsku Białej, że jedna trzecia tych praw należy do spadkobierców Nehrebeckiego.

d3k5zp9
d3k5zp9

Niesnaski pomiędzy Ledwigiem i Nehrebeckim powstały niemal zaraz po sukcesie pierwszego filmu o Bolku i Lolku na Festiwalu Filmów Rysunkowych w Gottwaldowie. W 1972 roku Alfred Ledwig wystąpił do sądu o ustalenie autora postaci Bolka i Lolka.

Ledwig domagał się ustalenia procentowego wkładu każdego twórcy w opracowanie pierwowzoru postaci Bolka i Lolka w ujęciu plastycznym. Uważał, że osobiście powinien posiadać 95% praw do postaci. Pozostałe 5% powinno należeć do spadkobierców Nehrebeckiego. Po długim procesie zdecydowano, że udział w prawach majątkowych powinien dzielić się po równo między Alfreda Ledwiga, Leszka Lorka i Władysława Nehrebeckiego. W związku z tym, że Ledwig odkupił od Lorka jego część praw autorskich, wyrok dawał mu dwie trzecie tych praw.

Obecnie Ledwig posiada obywatelstwo niemieckie. Z kraju wyjechał w latach 80. Otrzymał paszport "w jedną stronę" pod warunkiem zrzeczenia się praw do Bolka i Lolka na rzecz Studia Filmów Rysunkowych. W Niemczech odwołał jednak swoje zrzeczenie, twierdząc, że było złożone pod przymusem. Teraz do Polski przyjeżdża jedynie na rozprawy.

O kasację orzeczenia sądu w Bielsku Białej wniósł w imieniu Alfreda Ledwiga mec. Ryszard Siciński. Jego zdaniem Nehrebeckiemu, który był reżyserem i dyrektorem bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, a także pomysłodawcą filmu o sympatycznych braciach, przysługują prawa autorskie na innym polu eksploatacji niż prawo do wykorzystywania statycznych wizerunków Bolka i Lolka.

d3k5zp9

Autorami pierwowzoru plastycznej koncepcji postaci Bolka i Lolka w statycznym ujęciu są niewątpliwie Alfred Ledwig i nieżyjący Leszek Lorek. Trzeba rozróżnić sam projekt statycznych postaci, do których stosuje się osobne prawo, a ich późniejsze wykorzystywanie w animacji - argumentował w czwartek mec. Siciński.

Sąd Najwyższy w Warszawie odrzucił jednak kasację z przyczyn formalnych. To oznacza, że sposoby walki o prawa autorskie Ledwiga na gruncie polskim wyczerpały się i trzeba się z tym pogodzić - podsumował mec. Siciński.

Pierwszy odcinek najbardziej chyba znanego polskiego filmu animowanego o przygodach braci Bolka i Lolka powstał w 1962 r. i nosił tytuł "Kusza". Potem zrealizowano jeszcze ponad 150 siedmiominutowych odcinków serialu.

d3k5zp9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k5zp9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj