Trwa ładowanie...
d4eoog3

Koniec strajku głodowego litewskich więźniów

Większość więźniów litewskich zakładów karnych zakończyło we wtorek trwający od tygodnia strajk głodowy. Resort sprawiedliwości obiecał spełnić większość ich żądań.

d4eoog3
d4eoog3

Protestujący domagali się lepszych warunków życia, lepszego żywienia, zdecydowanych działań w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się w zakładach karnych wirusa HIV.

_ We wtorek śniadanie jadło około 6.900 więźniów z 7.260 protestujących. Pozostali zamierzają zaprzestać głodówkę do obiadu_ - poinformował rzecznik prasowy litewskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, Dainius Radzeviczius.

Protest zakończono po spotkaniu w poniedziałek więźniów z wiceministrem sprawiedliwości Gintarasem Szvedasem i sekretarzem ministerstwa Rimvidasem Kugisem.

Według Radzevicziusa, władze ministerstwa zapewniły protestujących, że od przyszłego roku będzie więcej pieniędzy na żywienie więźniów. Już latem z zakładzie karnym w Olicie zostanie zbudowane centrum pomocy więźniom-narkomanom i nosicielom wirusa HIV. Nadal będzie realizowana reforma mająca na celu polepszenie warunków odbywania kary.

Ubiegłotygodniowy strajk głodowy w zakładach karnych był największy od 12 lat, tj. od czasu uzyskania przez Litwę niepodległości. Protestowało 7.260 z 11.800 więźniów.

Protest wybuchł po wykryciu w zakładzie w Olicie 222 przypadków wirusa HIV. W Olicie przebywa ponad 2.000 więźniów. (reb)

d4eoog3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eoog3
Więcej tematów