Trwa ładowanie...

Koniec sporu o pomnik Jana Pawła II we Francji. Zostanie przesunięty

Kilka metrów dalej zostanie przesunięty pomnik Jana Pawła II we francuskim Ploermel. Monument zachowa krzyż, który zgodnie z decyzją sądu miał zostać usunięty. Zdaniem Rady Stanu godził w zasadę laickości. Nowe miejsce nie budzi kontrowersji, bo należy do Kościoła.
Share
Rozważano różne pomysły rozwiązania kwestii krzyża
Rozważano różne pomysły rozwiązania kwestii krzyżaŹródło: East News, Fot: David Ademas
d3eo2w5

Pomnik Jana Pawła II ma zostać przesunięty w pierwszych miesiącach roku. Decyzję kończącą spór podjęło merostwo francuskiego miasteczka Ploermel. - Władze miasta uważają, że krzyż nie powinien być usuwany i nie popierają decyzji Rady Stanu, o czym mówiłem już wielokrotnie – mówił wcześniej mer Patrick Le Diffon.

Ale ta decyzja nie uspokoiła m.in. członków klubów "Gazety Polskiej", którzy aktywne zaangażowali się w protest przeciwko decyzji francuskiego sądu. – Wiele osób ma rację, pytając, co się stanie z innymi pomnikami. Czy też będziemy je przenosili albo szukali możliwości wykupienia terenu z rąk publicznych? – pyta w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" Anita Zapłatka z paryskiego klubu "GPC".

d3eo2w5

Jak dodaje, wbrew temu, co się często o Francji mówi, to "w mniejszych miejscowościach, na skrzyżowaniach dróg jest mnóstwo kapliczek czy katolickich symboli".

Szydło chciała przywieźć pomnik do Polski

Gdy w październiku Rada Stanu poinformowała o swojej decyzji, premier Beata Szydło zapowiedziała, że jej rząd będzie chciał przenieść pomnik do Polski. - Rząd podejmie starania, by ocalić od ocenzurowania pomnik Jana Pawła II we Francji - stwierdziła.

Lisicki: zwolennicy radykalnego laicyzmu chcą zdjąć krzyż - oszaleli

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zarzucił władzom Francji, że w przypadku islamu nie wywierają "takiej presji ideologicznej". - Usuwanie z przestrzeni publicznej krzyży jest świadectwem choroby części cywilizacji europejskiej, która jest zbudowana na chrześcijaństwie - powiedział.'

Źródło: gpcodziennie.pl

d3eo2w5

Podziel się opinią

Share
d3eo2w5
d3eo2w5
Więcej tematów