Trwa ładowanie...

Koniec pasków na świadectwie? Polacy podzieleni

"Czy Pani/Pana zdaniem polska szkoła powinna zrezygnować z czerwonych pasków na świadectwach?" - takie pytanie zadano Polakom w badaniu SW Research dla rp.pl. Polacy są w tej kwestii podzieleni.

Świadectwo z czerwonym paskiem.Świadectwo z czerwonym paskiem.Źródło: wp.pl
d32yewy
d32yewy

Czerwony pasek na świadectwie jest formą wyróżnienia, którą uczeń otrzymuje za dobre wyniki w nauce. Świadectwo okraszone czerwonym paskiem to wynik osiągnięcia przez niego średniej arytmetycznej ocen na poziomie 4,75 i wyższej. Żeby otrzymać świadectwo z wyróżnieniem, uczeń musi jednak także cechować się co najmniej bardzo dobrą oceną z zachowania.

W ostatnim czasie pojawiły się liczne spekulacje na temat zrezygnowania z tego wyróżnienia.

Co na temat pasków myślą zatem respondenci, zapytani przez SW Research na zlecenie rp.pl? 49,9 proc. badanych nie chce rezygnacji z czerwonych pasków na świadectwach - podaje "Rzeczpospolita", publikując wyniki sondażu.

d32yewy

Ewentualne odejście od czerwonych pasków na świadectwie pozytywnie ocenia natomiast 29,4 proc. respondentów. Kolejne 20,7 proc. ankietowanych nie ma na ten temat zdania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prawybory w Koalicji Obywatelskiej? "Być może będą"

Paski na świadectwach. Kurator wsadziła kij w mrowisko

Skąd w ogóle dywagacje dotyczące przyszłości pasków na świadectwach? Dyskusje na ten temat wznowiła małopolska kurator oświaty Gabriela Olszowska, która w mediach społecznościowych skrytykowała świadectwa z paskiem, co wywołało falę komentarzy. Olszowska swój wpis usunęła, nie jest już dostępny.

Głos w tej sprawie zabrała ministra edukacji. Barbara Nowacka zapytana przez TVN24 o kwestię czerwonych pasków na świadectwach zapewniła, że nie ma żadnych prac nad zmianą świadectw. - Znam dyskusje dotyczące świadectw, ale dzisiaj wiem, że rodzice są do tego megaprzekonani i nie ma takiej atmosfery, żebyśmy zmieniali kwestię pasków - stwierdziła.

d32yewy

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 18-19 czerwca 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia - podaje "Rzeczpospolita".

Źródło: "Rzeczpospolita"/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d32yewy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32yewy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj