Koniec pasków na świadectwie? Polacy podzieleni

"Czy Pani/Pana zdaniem polska szkoła powinna zrezygnować z czerwonych pasków na świadectwach?" - takie pytanie zadano Polakom w badaniu SW Research dla rp.pl. Polacy są w tej kwestii podzieleni.

Świadectwo z czerwonym paskiem.
Świadectwo z czerwonym paskiem.
Źródło zdjęć: © wp.pl
oprac. TWA

Czerwony pasek na świadectwie jest formą wyróżnienia, którą uczeń otrzymuje za dobre wyniki w nauce. Świadectwo okraszone czerwonym paskiem to wynik osiągnięcia przez niego średniej arytmetycznej ocen na poziomie 4,75 i wyższej. Żeby otrzymać świadectwo z wyróżnieniem, uczeń musi jednak także cechować się co najmniej bardzo dobrą oceną z zachowania.

W ostatnim czasie pojawiły się liczne spekulacje na temat zrezygnowania z tego wyróżnienia.

Co na temat pasków myślą zatem respondenci, zapytani przez SW Research na zlecenie rp.pl? 49,9 proc. badanych nie chce rezygnacji z czerwonych pasków na świadectwach - podaje "Rzeczpospolita", publikując wyniki sondażu.

Ewentualne odejście od czerwonych pasków na świadectwie pozytywnie ocenia natomiast 29,4 proc. respondentów. Kolejne 20,7 proc. ankietowanych nie ma na ten temat zdania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prawybory w Koalicji Obywatelskiej? "Być może będą"

Paski na świadectwach. Kurator wsadziła kij w mrowisko

Skąd w ogóle dywagacje dotyczące przyszłości pasków na świadectwach? Dyskusje na ten temat wznowiła małopolska kurator oświaty Gabriela Olszowska, która w mediach społecznościowych skrytykowała świadectwa z paskiem, co wywołało falę komentarzy. Olszowska swój wpis usunęła, nie jest już dostępny.

Głos w tej sprawie zabrała ministra edukacji. Barbara Nowacka zapytana przez TVN24 o kwestię czerwonych pasków na świadectwach zapewniła, że nie ma żadnych prac nad zmianą świadectw. - Znam dyskusje dotyczące świadectw, ale dzisiaj wiem, że rodzice są do tego megaprzekonani i nie ma takiej atmosfery, żebyśmy zmieniali kwestię pasków - stwierdziła.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 18-19 czerwca 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia - podaje "Rzeczpospolita".

Źródło: "Rzeczpospolita"/PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (237)