Koniec okupacji Holdingu Węglowego
Związkowcy z Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) podpisali porozumienie płacowe z zarządem spółki i przerwali prowadzoną od piątku okupację salki konferencyjnej w siedzibie holdingu. Ustalono, że stawki wynagrodzenia górników wzrosną o 5%, a różnice płacowe w poszczególnych kopalniach stopniowo będą wyrównywane.
08.02.2005 | aktual.: 08.02.2005 14:58
Uważamy to porozumienie za nową jakość. Modyfikacja dotychczasowego układu płacowego doprowadzi do stabilizacji płacy, szczególnie dla pracowników dołowych. Chcielibyśmy, aby następowało to jeszcze szybciej, ale na dziś uważamy, że idziemy w dobrym kierunku - ocenił po podpisaniu porozumienia Adam Depta ze Związku Zawodowego Górników w Polsce.
Związkowcy domagali się podwyżek płac i wyrównania zarobków w poszczególnych kopalniach holdingu. Gdy trwające ponad półtora miesiąca rozmowy nie przynosiły rezultatu, w miniony piątek grupa górników postanowiła nie opuszczać salki konferencyjnej aż do skutku. W akcji rotacyjnie uczestniczyło kilkadziesiąt osób.
Zgodnie z zawartym porozumieniem, podpisanym przez dziewięć działających w KHW związków, przez najbliższe trzy lata przeciętne miesięczne wynagrodzenia w kopalniach będą ustalane tak, aby następowało wyrównywanie płac. Górnicy z trzech najgorzej opłacanych kopalń holdingu mają odczuć to już w marcu. W porozumieniu ustalono też wielkości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kopalniach w 2005 roku, różniące się między sobą maksymalnie o 100-200 zł.
Strony uzgodniły, że od lutego stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatki do płac wzrosną w KHW o 5%. Wiceprezes KHW ds. pracy Waldemar Mróz zapewnił jednocześnie, że ogólny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w KHW nie przekroczy ustalonego przez komisję trójstronną poziomu 4,5%. (ponieważ inne elementy składające się na Fundusz Wynagrodzeń wzrosną odpowiednio mniej). W innym przypadku holding utraciłby pomoc publiczną. Jeżeli urzędowy wskaźnik zmieni się, porozumienie ma być renegocjowane.