Koniec kombinowania - procesory wewnątrz światłowodów?
Naukowcy z Pennsylvania State University ( USA ) i University of Southampton ( Wielka Brytania ) pokazali, jak zapakować układy scalone bezpośrednio do światłowodu. Dzięki ich odkryciu może wreszcie się udać połączenie najwydajniejszego środka transmisji danych z najwydajniejszym sposobem na ich przetwarzanie.
Światłowody od bardzo dawna uznaje się za idealne do przesyłania danych; a już na pewno dużo wygodniejsze niż kable miedziane. Z drugiej strony nie wynaleziono lepszego sposobu na przetwarzanie informacji niż korzystanie z napędzanych prądem elektrycznym półprzewodników. Niestety, połączenie tych dwóch technologii było zawsze problemem, choć już od 20 lat wykorzystuje się "wmontowany" w światłowody erb do wzmacniania impulsów lasera ( EDFA, EDWA ).
25.03.2006 09:40
Tymczasem badaczom z wymienionych uniwersytetów udało się zatopić mikroskopijnej wielkości półprzewodnikowe druciki i elementy elektroniczne ( np. tranzystory ) wewnątrz szklanego przewodu zbudowanego ze szkła o wysokim stopniu przepuszczalności światła. W makroskali taką operację można porównać do wmontowania pompy bezpośrednio w rurę z wodą, bez tworzenia osobnej przepompowni.
Co z tego mamy?
Rozwiązanie pozwala na całkowitą rezygnację z potrzeby kosztownej konwersji sygnału na obu końcach światłowodu. Układy elektroniczne potrafią bowiem modulować, włączać albo wyłączać impulsy świetlne.
Wynalazek otwiera drogę, w której komputery zamiast wielkimi, szumiącymi skrzynkami mogą stać się małymi pudełeczkami wypełnionymi po brzegi plątaniną włókien niosących pomienie lasera...
Warto zajrzeć: "Mrożone światło napędza procesory przyszłości - http://www.idg.pl/news/77623/100.html"
Więcej informacji: witryna PennState - http://www.science.psu.edu/alert/badding3-2006.htm