Kongresmenka USA za zmianą priorytetów w zakresie tarczy
Demokratyczna kongresmenka Ellen Tauscher,
która odgrywa w Kongresie kluczową rolę w procesie finansowania
tarczy antyrakietowej w Europie, chłodno wyrażała się o tym projekcie, opowiadając się za budową najpierw
systemu obrony przeciw rakietom krótkiego zasięgu.
23.03.2009 | aktual.: 23.03.2009 22:15
Tauscher ma wkrótce zostać podsekretarzem stanu ds. nierozprzestrzeniania broni w Departamencie Stanu USA.
Na konferencji o systemach obrony rakietowej, która odbyła się w Waszyngtonie, Tauscher powiedziała, że przesadza się z zagrożeniem ze strony Iranu, przed którego rakietami dalekiego zasięgu ma bronić Europy i USA tarcza antyrakietowa w Polsce i Czechach.
Jej zdaniem należy najpierw skupić się na planowanych w NATO systemach obrony przed rakietami krótkiego zasięgu. Sugerowała też, że znacznie bardziej niż bazę rakiet przechwytujących w Polsce popiera budowę radaru wczesnego ostrzegania w Czechach.
Zapytana przez dziennikarzy, czy przewiduje, iż projekt budowy wyrzutni 10 antyrakiet w Polsce może zostać odwołany i zrealizowany zostanie tylko radar w Czechach, kongresmenka odpowiedziała, że "za wcześnie o tym mówić, gdyż trwa proces oceny skuteczności" projektu tarczy w Europie.
Dodała jednak, że "radar (w Czechach) byłby bardzo potrzebny do systemu obrony rakietowej NATO, broniącego przed rakietami krótkiego i średniego zasięgu". O bazie w Polsce nie wspomniała.
Jako przewodnicząca podkomisji ds. sił strategicznych w Izbie Reprezentantów Tauscher doprowadziła w zeszłym roku do obcięcia funduszy na budowę bazy antyrakiet w Polsce.