Kongres bliżej uchwalenia ustawy imigracyjnej
Senat USA uchwalił serię poprawek do swego projektu ustawy imigracyjnej, zmierzających do uszczelnienia południowej granicy i ograniczenia nielegalnym imigrantom możliwości ubiegania się o stały pobyt i obywatelstwo amerykańskie.
Decyzje Senatu, podjęte z inicjatywy konserwatywnych Republikanów, zbliżają projekt Senatu do uchwalonej już przez Izbę Reprezentantów dużo bardziej restrykcyjnej ustawy imigracyjnej, która nie przewiduje stworzenia nielegalnym przybyszom "ścieżki do obywatelstwa", natomiast zobowiązuje władze do zbudowania muru długości około 1100 km na granicy z Meksykiem.
W środę Senat przegłosował poprawkę popierającą budowę takiego muru - ściślej: ogrodzenia z betonu i żelaza - chociaż tylko na długości ok. 500 km, na pustynnym odcinku granicy w stanie Arizona, oraz wzmocnienie 115-kilometrowego już istniejącego ogrodzenia koło San Diego w Kalifornii. Właśnie w tych miejscach najczęściej dochodzi do nielegalnego przekraczania granicy.
Senat postanowił również, że nielegalni imigranci, którzy popełnili w USA przestępstwo albo nawet zwykłe wykroczenie, nie będą się kwalifikowali do programu legalizacji pobytu i nie będą mieli szans na uzyskanie obywatelstwa amerykańskiego.
Za wykroczenie uznano nawet niestawienie się w sądzie na wezwanie na rozprawę w sprawie deportacji - chociaż władze mogłyby w niektórych wypadkach uchylić przepis o wyłączeniu z programu.
W pierwotnym projekcie ustawy imigracyjnej, sponsorowanej przez demokratycznego senatora Edwarda Kennedy'ego i republikańskiego senatora Johna McCaina, nie było tych restrykcyjnych zapisów.
Środowiska popierające większe otwarcie granic - w tym zwłaszcza lobby latynoskie - skrytykowały decyzje Senatu. Ułatwią one jednak przegłosowanie ustawy, a także ewentualne uzgodnienie wspólnej wersji z Izbą Reprezentantów. Prezydent George Bush wezwał Senat do uchwalenia reformy do końca maja.
Konserwatywni zwolennicy prawa i porządku są niezadowoleni z projektu otwarcia drogi do "zielonej karty" i obywatelstwa nielegalnym imigrantom. Nazywają go "amnestią", która tylko zachęci do dalszego nielegalnego przekraczania granicy.
W środę Senat zatwierdził także poprawkę do ustawy imigracyjnej, która umożliwiłaby - na razie czasowe (na dwa lata) - zniesienie wiz dla Polaków udających się do USA. Stałoby się to obowiązującym prawem, gdyby poprawka znalazła się również we wspólnej wersji ustawy obu izb Kongresu. Będzie ona negocjowana po ewentualnym uchwaleniu ustawy Senatu.
Tomasz Zalewski