Koncerty w Londynie przeciw biedzie
W londyńskim Hyde Parku rozpoczął się po południu największy z dobroczynnych koncertów na rzecz pomocy Afryce z cyklu Live 8. Największe gwiazdy muzyki pop zagrają przed 200-tysięczną publicznością.
Koncert rozpoczęli Paul McCartney i U2 piosenką "Sergeant Pepper's Lonely Hearts Club Band".
Wystąpią ponadto: Annie Lennox, Bob Geldof, Coldplay, The Cure, Dido, Elton John, Joss Stone, Keane, The Killers, Madonna, Mariah Carey, Ms. Dynamite, Muse, Razorlight, R.E.M., Robbie Williams, Scissor Sisters, Snoop Dogg, Snow Patrol, Stereophonics, Sting i Velvet Revolver.
Fani od rana czekali w długiej kolejce do Hyde Parku, który został całkowicie zamknięty po raz pierwszy w swej historii. Porządku pilnuje 1000 funkcjonariuszy policji.
Niektórzy przeprowadzili się do Hyde Parku już kilka dni wcześniej - spali w namiotach przez kilka nocy, by w czasie koncertu mieć najlepsze miejsce.
W wielu miejscach w Wielkiej Brytanii londyński koncert będzie można obserwować na wielkich telebimach.
Miliony ludzi na całym świecie mówi dziś: nie chcemy patrzeć jak ludzie umierają z powodu biedy. Jesteśmy to wszyscy, by uświadomić przywódcom, że mogą i powinni coś zrobić - powiedział pomysłodawca Live8 Bob Geldof w telewizji BBC, która na żywo relacjonuje przebieg londyńskiego koncertu.
W sobotnich wydaniach brytyjskich dzienników "The Times" i "The Independent" opublikowano apel Geldofa i pozostałych organizatorów oraz uczestników Live8 do liderów G-8. Live8 jest po to, byście wy, wybrani przez nas przywódcy, dokonali teraz - w 2005 roku - przełomu w bitwie, po której bieda stanie się już tylko historią - napisał Bob Geldof.
Koncert w Hyde Parku nie będzie jedynym w ramach Live8. W ośrodku ekologicznym Eden projekt w Kornwalii wystąpią gwiazdy afrykańskie. Koncert ten zorganizował Peter Gabriel, gdy skrytykowano londyńską imprezę za to, że nie zaproszono afrykańskich artystów, choć cała inicjatywa Live8 jest przecież dla Afryki.
Apel do przywódców G-8 o likwidację ubóstwa na świecie popłynął także ze stolicy Szkocji Edynburga. 120 tys. osób demonstruje tam pod hasłem: Niech bieda stanie się historią. Uczestnicy marszu ubrani są na biało. Około 250 to rowerzyści.
Na marszu wysłuchano m.in. przesłania od papieża Benedykta XVI.
Organizatorzy zapewniali, że marsz będzie pokojowy, ale mieszkańcy miasta woleli się zabezpieczyć - niektóre witryny sklepów na ulicach, którymi przejdą demonstracji zabito deskami, zapieczętowano skrzynki pocztowe w obawie przed podłożeniem bomb, a stacje benzynowe nie mogą sprzedawać benzyny w kanistrach.
Anna Widzyk