PolskaKoncert Kevina Kennera na festiwalu w Antoninie

Koncert Kevina Kennera na festiwalu w Antoninie

Recitalem znakomitego amerykańskiego pianisty Kevina Kennera zakończył się w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie 26 Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni".

Artysta zagrał utwory Beethovena, Chopina i Schumanna. Ich znakomite wykonanie melomani docenili długimi brawami, które "zmusiły" wykonawcę do wielokrotnych bisów.

Festiwal rozpoczęła cztery dni temu Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Tomasza Bugaja, z solistami Krzysztofem Jabłońskim, Kevinem Kennerem i Adamem Makowiczem.

W repertuarze tegorocznego festiwalu nie zabrakło utworów Szymanowskiego, który pojawił się - z okazji Roku tego kompozytora - niemal we wszystkich recitalach. Nie zapomnieliśmy także o wielkopolskim kompozytorze Karolu Kurpińskim, którego 50 rocznica śmierci przypada w tym roku - powiedział dyrektor festiwalu Andrzej Leraczyk.

Według niego, na tegorocznej edycji zaprezentowano wysoki i wyrównany poziom muzyków, szczególnie pianistów i wokalistów. Dużą niespodzianką była młoda Turczynka Banu Sozuar i Austriak Ingolf Wunder. Atrakcją dla wszystkich była także pierwsza w Polsce emisja nakręconego w 1938 r. w Niemczech filmu "Legenda miłosna", opowiadającego o nieszczęśliwym uczuciu Elizy Radziwiłłówny do młodszego syna króla Prus Fryderyka Wilhelma III - księcia Wilhelma - ocenił.

Na 26 edycji festiwalu zaprezentowały się gwiazdy wielkiej pianistyki, jak Makowicz, Kenner, Jabłoński oraz młodzi muzycy: Ingolf Wunder (Austria), Rostislaw Krimer (Białoruś) i Turczynka Banu Sozuar. Ta ostatnia, z muzyki polskiej, poza Chopinem, zagrała również utwory Szymanowskiego i swojego rodaka U.C. Erkina.

Koncerty prowadzili Krystyna Pietranek-Kulis, Wojciech Nentwig i Jan Popis. Festiwalowi towarzyszyły Międzynarodowa Wystawa Ekslibrisu Muzycznego, wystawa fotograficzna Janusza Wolińskiego pt. "Oczarowanie czyli Chopin i George Sand" oraz wystawa malarstwa Janiny Piechowicz pt. "Akwarele na tematy polskie".

Festiwal zorganizowano dzięki środkom finansowym m.in. samorządu województwa wielkopolskiego oraz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie i prywatnym sponsorom. Imprezy przygotowały Stowarzyszenie "Wielkopolskie Centrum Chopinowskie- Antonin" oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)