Trwa ładowanie...
17-03-2005 06:46

Komunizm coraz bliżej buddyzmu?

Jako świecka religia komunizm w Chinach musi przezwyciężyć te same problemy, co buddyzm w Tybecie. Wspólny obydwu światopoglądom kryzys wartości, pragnienie Dalaj Lamy, aby umrzeć w Lhasa, a nie na wygnaniu w Dharamsala, oraz wysiłki Pekinu, aby wreszcie nastąpiła stabilizacja w Tybecie, stały się przyczyną niezwykłego zbliżenia buddyzmu z komunizmem.

Komunizm coraz bliżej buddyzmu?Źródło: AFP
d1t4djx
d1t4djx

Tybet jest częścią Chin, a tybetańska kultura i buddyzm są częścią kultury chińskiej - powiedział Dalaj Lama, buddyjski przywódca Tybetu, lauerat pokojowej Nagrody Nobla, który niebawem skończy 70. rok życia. Powyższą deklarację Dalaj Lama złożył w wypowiedzi dla dziennika "South China Morning Post" z Hong Kongu.

Dotychczasowa polityka Chin wobec Tybetu doprowadziła wielu pozytywnych zmian w tym regionie. Już niewiele pozostało z dawnego państwa mnichów. Dzisiejsza młodzież tybetańska jest już inna, co dostrzec można nawet w otoczeniu samego Dalaj Lamy. Przybywający tam młodzi mnisi z Lhasa, wysłani są na studia do USA. Zazwyczaj zdejmują mnisi strój i chcą doświadczyć nowoczesności.

Oto moje posłanie skierowane do Chin: nie jestem zwolennikiem separacji. Tybet jest częścią Ludowej Republiki Chin. Jest autonomicznym regionem Chin. Tybetańska kultura i buddyzm są częścią kultury chińskiej. Wielu młodym Chińczykom podoba się tybetańska kultura jako część tradycji chińskiej - powiedział Dalaj Lama. Uważa on również, że Chiny poszukują nowej ideologii. Marksizm odnosił sukcesy przez dwa dziesięciolecia, w tej chwili ideologia kapitalizmu ponosi klęskę w budowaniu społeczeństwa posiadającego wartości i z łatwością niszczy własność kulturową - oświadczył duchowy przywódca Tybetu.

Komunistyczna Partia Chin czuje, że ludzie potrzebują pieniędzy, ale uczy się od Stanów Zjednoczonych i Europy, że istota ludzka nie realizuje sama siebie wyłącznie poprzez pieniądze: Chiny są wielkim narodem, który poszukuje nowej duchowości, a tybetański buddyzm jest częścią naszej kultury - stwierdził Dalaj Lama. Według niego, „chińskim przywódcom łatwiej jest zaakceptować buddyzm, aniżeli takie zachodnie religie, jak chrześcijaństwo”.

d1t4djx

Wypowiedź buddyjskiego przywódcy nie była przypadkowa, a jest wynikiem prowadzonych już od dawna rozmów z rządem chińskim. Premier rządu Dalaj Lamy na wygnaniu, Samdong Rimpoche, powiedział w wywiadzie dla "Bangkok - The Nation", że rozmowy z Pekinem toczone są w przyjacielskiej atmosferze. Potwierdził również, że poproszono 300 organizacji z całego świata, które wspierają Dalaj Lamę i Tybet, aby podczas wizyt władz chińskich w ich krajach, nie zachowywały się "zbyt agresywnie."

Według Samdonga, lud tybetański powinien być gotowy na rozwiązanie kwesti tybetańskiej jeszcze za życia Dalaj Lamy.

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj