Trwa ładowanie...

Komunia na rękę? Jasne stanowisko Episkopatu

Od początku epidemii koronawirusa w Kościele trwa dyskusja, jak skutecznie zabezpieczyć się przed zarażeniem podczas mszy. Teoretycznie jednym z najniebezpieczniejszych momentów jest chwila wręczania wiernym Eucharystii. Konferencja Episkopatu Polski zabrała głos w tej sprawie.

Kościół w Polsce. Czy komunia na rękę jest dopuszczalna?Kościół w Polsce. Czy komunia na rękę jest dopuszczalna?Źródło: Archidiecezja Wrocławska
dxo4u9k
dxo4u9k

Kontrowersje dotyczyły podawania komunii na rękę. Dla wielu, przyzwyczajonych do przyjmowania doustnie komunii wiernych, jest to problem, czy wręcz profanacja. Czy higieniczniejszy sposób podawania Eucharystii jest zatem zgodny z nauką Kościoła?

Do sprawy odniosła się Konferencja Episkopatu Polski. Wchodzący w jej skład biskupi nie dość, że nie zabraniają wydawania komunii na ręce, to w dodatku zalecają taką formę. Jest ona znacznie bardziej higieniczna.

Biskupi odnieśli się do komunikatu wydanego przez KEP w 2005 roku. Wówczas zaznaczyli, że główną formą przyjmowania komunii jest ta doustna, ale nie zabronili innych form. W dodatku wydawanie komunii na rękę jest dopuszczalne przez Watykan, co powinno zakończyć dyskusje.

Opór przed przyjmowaniem komunii na rękę może brać się z dystansu między Kościołem Katolickim a kościołami protestanckimi, w których ta formuła jest szeroko uprawiana. Protestanci nie wierzą w przeistoczenie. Chleb i wino spożywają jedynie na pamiątkę ostatniej wieczerzy.

Pierwszy krok do zniesienia celibatu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dxo4u9k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxo4u9k
Więcej tematów