Komunia na rękę
W archidiecezji warszawskiej wierni mogą już przyjmować komunię świętą na rękę. Zezwolił na to metropolita warszawski kardynał Józef Glemp w liście pasterskim na Wielki Post. Pierwszym dniem nowej formy przyjmowania komunii jest Wielki Czwartek. Tradycyjną formą pozostaje przymowanie komunii bezpośrednio do ust.
23.03.2005 | aktual.: 24.03.2005 15:40
Kanclerz warszawskiej kurii ksiądz Grzegorz Kalwarczyk podkreślił, że przyjmowanie komunii do ręki to jedynie możliwość a nie obowiązek, a tradycyjna formą nadal pozostaje przyjęcie Hostii do ust. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Józef Kloch powiedział, że wierni mogą wybrać, w jaki sposób przyjmą Sakrament Eucharystii.
Ksiądz Kalwarczyk wyjaśnił, że możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę wprowadzono między innymi w związku z rozpowszechnieniem tej formy na Zachodzie. Dodał, że zdarzało się, iż zagraniczni turyści prosili o możliwość przyjęcia sakramentu Eucharystii w ten sposób.
Kanclerz warszawskiej kurii dodał, że przyjmowanie Eucharystii na rękę zostało dopuszczone w Polsce już wcześniej - na drugim Synodzie Plenarnym w 1999 roku. Jej wprowadzenie zależy jednak od biskupa każdej diecezji.
W liście pasterskim kardynał Józef Glemp zwrócił uwagę, że przyjmowanie Komunii na rękę wymaga wielkiej dojrzałości i świadomości religijnej. Podkreślił, że sakrament Eucharystii powinno się zawsze przyjmować nabożnie, godnie i w spokoju.