PolskaKomu ufają Polacy?

Komu ufają Polacy?

Ponad połowa Polaków (56%) deklaruje
zaufanie wobec prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, jedna trzecia
(32%) wobec premiera Marka Belki. Polacy są nieufni wobec
członków parlamentu (82%) i partii politycznych (81%) -
wynika z sondażu CBOS.

Badanie dotyczące zaufania do instytucji publicznych CBOS zrealizował wspólnie z instytutami badania opinii publicznej z Węgier (TARKI), Czech (CVVM), Słowacji (Focus) i Ukrainy (SOCIS). W Polsce w badaniu przeprowadzonym na początku września wzięło udział 969 osób.

Prezydenci górą

Z sondażu wynika, że respondenci najbardziej ufają swoim prezydentom - 76% Czechów ma zaufanie do Vaclava Klausa, 73% Węgrów do Ferenca Madla. Trzy piąte Słowaków ufa swojemu prezydentowi Ivanowi Gaszparoviczowi (60%). Najmniejszym zaufaniem cieszy się prezydent Ukrainy Leonid Kuczma - deklaruje je tylko 28% osób.

Gorzej od prezydentów badani oceniają szefów rządów. Największym, 46-proc. zaufaniem cieszą się premierzy Czech - Stanislav Gross i Węgier - Ferenc Gyurcsany (są oni jednak stosunkowo krótko na stanowisku i mają u swoich rodaków "kredyt zaufania"). Najgorzej w tej kategorii wypadł premier Słowacji - Mikulasza Dziurindę zaufaniem darzy tylko 20% rodaków.

We wszystkich krajach, które wzięły udział w badaniu, respondenci nie ufają swoim parlamentarzystom. Najgorzej pod tym względem jest w Polsce - o zaufaniu mówi 9%. Na Ukrainie zaufanie deklaruje prawie co piąty (19%), na Słowacji i w Czechach prawie co czwarty (odpowiednio: 24 i 23%), na Węgrzech więcej niż co czwarty (29%).

Negatywne nastawienie zaobserwować można także w stosunku do partii politycznych - nie ufa im aż 81% Polaków i Słowaków, 71% Czechów, 67% Ukraińców i 66% Węgrów.

Zaufanie do mediów

Z sondażu wynika, że większość respondentów ufa środkom masowego przekazu. Najwięcej zaufania do prasy mają Czesi i Słowacy (po 61%), Polacy (55%), Ukraińcy (52%); najmniej Węgrzy - 38%. Podobnie respondenci traktują telewizję (nie było rozróżnienia na stacje publiczne i prywatne, na poszczególne kanały). Ufa jej prawie co drugi badany. Najbardziej nieufni wobec tv są Węgrzy (tylko 51% deklarowanego zaufania), najbardziej telewizji ufają Słowacy (72%). W Polsce telewizję darzy zaufaniem 58% osób.

Także związki zawodowe nie cieszą się powszechnym zaufaniem - we wszystkich pięciu krajach przeważa nieufność. Najwyższe zaufanie do organizacji związkowych jest na Słowacji i w Czechach (po 35%), a najniższe na Węgrzech (28%). W Polsce wskaźnik ten wynosi 31%.

Zbadano także poziom zaufania do Kościoła. Najwięcej, bo aż 72% ankietowanych deklaruje je na Ukrainie, potem w Polsce (56%) i na Słowacji (54%); najmniej w Czechach (31%).

Policja i wojsko

Z badania wynika, że Węgrzy ufają policji (64%), a nieufni są wobec niej Ukraińcy (59% deklaruje nieufność). Policji ufa 54% Polaków. Polacy najbardziej ze wszystkich krajów, w których zrealizowano badanie, ufają wojsku (77%), zaraz po nich są Słowacy (74%). Najmniej wojsku ufają Węgrzy, ale nadal jest to wysoki wskaźnik - 58% poziomu zaufania.

Bardzo duży wskaźnik nieufności respondenci deklarowali w stosunku do sądów. Z sondażu wynika, że nie ufa im 63% Słowaków, 59% Polaków, 54% Ukraińców, 51% Czechów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)