Komputery nieprzewidywalne jak pogoda
Choć o komputerach myślimy jako wcieleniu matematycznych idei, w których wszystko jest jasne i przewidywalne, nie jest to jedyne możliwe spojrzenie.
14.07.2005 01:08
Badacze z francuskiego Narodowego Instytutu Badań nad Informacją i Automatyzacją we francuskim Orsay udowadniają, że nowoczesne mikroprocesory są tak nieprzewidywalne, jak pogoda.
Hugues Berry, Daniel Perez oraz Olivier Temam przeprowadzili prosty eksperyment. Na tym samym systemie uruchamiali wielokrotnie ten sam program do projektowania i testowania procesorów. Jak się okazało, za każdym razem czas potrzebny komputerowi do skończenia obliczeń był różny.
„Wydajność może być wysoce zróżnicowana i trudna do przewidzenia” – mówi o składających się z setek milionów tranzystorów procesorach Berry. Jego zespół znalazł jednak pewne prawidłowości w pracy analizowanego systemu – „deterministyczny chaos”. Oznacza to, że możliwy jest precyzyjny opis pracy systemu, ale musi uwzględniać on choćby najdrobniejsze zmiany w modelu. Nawet najmniejszy detal może spowodować poważne następstwa. Przypomina to słynny Efekt Motyla, anegdotyczne już powiedzenie opisujące podobne prawidłowości w pogodzie.