Trwa ładowanie...
d3u6lok
28-02-2003 07:05

Komputer na dysleksję


Wystarczy ośmiotygodniowy, intensywny trening, by dziecko cierpiące na dysleksję zaczęło czytać znacznie lepiej - pisze "Rzeczpospolita". Dziennik powołuje się na badania amerykańskich naukowców ze Stanford University, opublikowane w "Proceedings of the National Academy of Sciences".

d3u6lok
d3u6lok
(fot. AFP)
Źródło: (fot. AFP)

W ułożonym przez naukowców treningu kluczową rolę odgrywa specjalny program komputerowy. Pomaga on pokonywać charakterystyczne dla dysleksji trudności, m.in. w pisaniu ze słuchu. Zajęcia z komputerem uczą dzieci odróżniać spółgłoski. Przykładowo - na ekranie ukazują się dwa obrazki. Na jednym jest dama, na drugim tama. Głos z komputera prosi, by dziecko wskazało tamę.

Podczas eksperymentu dwadzieścioro dzieci w wieku 8-12 lat bawiło się programem sto minut dziennie, pięć razy w tygodniu przez osiem tygodni. Coraz lepsze osiągnięcia uczniów potwierdzał rezonans magnetyczny ich mózgów. Na przykład podczas rozpoznawania liter osoba zdrowa używa części płatu potylicznego, osoba z dysleksją - płatu czołowego i przedczołowego. Osoba chora na dysleksję, w odróżnieniu od osoby zdrowej, bardziej aktywną ma przednią część mózgu zamiast tylnej.

W Polsce na dysleksję cierpi ok. 15% dzieci, w tym 4% bardzo dotkliwie. 40% dyslektyków dziedziczy zaburzenie genetycznie. Pozostali je nabywają. Może to być spowolnienie dojrzewania centralnego układu nerwowego albo uszkodzenie obszaru mózgu odpowiedzialnego za pisanie. Dysleksję spowodować mogą też zaburzenia hormonalne lub emocjonalne. (jask)

Zobacz więcej: rel="nofollow">Rzeczpospolita - Mózg dyslektykaRzeczpospolita - Mózg dyslektyka

d3u6lok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u6lok
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj