Trwa ładowanie...
d1ur7d3
09-10-2007 09:15

"Kompromis z Joaniny powinien obowiązywać prawnie"

Premier Jarosław Kaczyński powiedział, że chce, by tzw. kompromis z Joaniny, pozwalający na
opóźnianie podejmowania decyzji przez państwa UE do czasu
osiągnięcia jednolitego stanowiska, obowiązywał prawnie i został
wpisany np. do protokołu.

d1ur7d3
d1ur7d3

Chcemy, żeby Joanina obowiązywała prawnie. Jest szereg metod, żeby ona obowiązywała, np protokół - powiedział premier w "Sygnałach Dnia". To nam zupełnie wystarczy - dodał.

Na szczycie w Lizbonie 18-19 października planowane jest zawarcie ostatecznego porozumienia politycznego przywódców państw "27" w sprawie nowego traktatu UE.

Warszawa chce m.in., by mechanizm pozwalający na opóźnienie podejmowania decyzji (tzw. kompromis z Joaniny) został wpisany do treści samego traktatu, a nie - jak przewiduje projekt dokumentu - był zapisany w osobnej deklaracji, dołączonej do traktatu.

J. Kaczyński powtórzył, że kompromis z Joaniny "to wzmocnienie mechanizmu konsensualnego", czyli - jak zaznaczył - tego, który nam najbardziej odpowiada i tego, który jest w jego najgłębszym przekonaniu najlepszy dla Polski. To jest daleko idąca zmiana mechanizmów w interesie takich krajów jak Polska, a także w interesie całej Europy - dodał.

d1ur7d3

To bardzo ważna sprawa, bardzo ważna dla Europy, bardzo ważna dla Polski i oczywiście bez uzyskania gwarancji, że to prawnie, a nie politycznie obowiązuje - my tego nie zaakceptujemy. Mówię o traktacie - powiedział.

Na szczycie 21-22 czerwca w Brukseli przywódcy państw UE zgodzili się - na wniosek Polski - na wprowadzenie zasad ułatwiających zastosowanie kompromisu z Joaniny, określanego jako hamulec bezpieczeństwa, który był już wcześniej przewidziany w projekcie eurokonstytucji. Umożliwia on krajom odwlekanie decyzji przez "rozsądny czas", nawet jeśli nie mają one wystarczającej mniejszości blokującej.

Od 1 listopada 2014 roku ten hamulec będzie można uruchomić, kiedy decyzje zostaną zakwestionowane przez państwa zamieszkane przez co najmniej 26,25% unijnej ludności (dokładnie trzy czwarte z 35%). Traktaty nie precyzują, co to znaczy "rozsądny czas".

Na wniosek Polski od 1 kwietnia 2017 roku, kiedy nicejski system głosowania ostatecznie przestanie funkcjonować, mechanizm z Joaniny będzie łatwiej zastosować. Ten hamulec bezpieczeństwa będą mogły uruchomić kraje zamieszkane przez 19,25% ludności (55% z 35%).

Kompromis z Joaniny istnieje w prawie unijnym od 1994 roku, ale był zastosowany jedynie raz.

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj