Trwa ładowanie...
31-08-2010 14:11

Kompletnie pijana trafiła do szpitala - ma... 12 lat

Na oddział pediatryczny Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie trafiła kompletnie pijana 12-latka. Do szpitala przywieźli ją rodzice. Miała 1,21 promila alkoholu we krwi.

Kompletnie pijana trafiła do szpitala - ma... 12 latŹródło: Naszemiasto.pl
d3tntmv
d3tntmv

- Dziewczynka była zamroczona alkoholem, trudno było nawiązać z nią kontakt. Miała 1,21 promila alkoholu we krwi. Jak na tak młody organizm, to naprawdę bardzo dużo - mówi prof. Elżbieta Pac-Kożuchowska, ordynator oddziału pediatrycznego w DSK. - Pijaną nastolatkę znalazł sąsiad. Przyprowadził dziewczynkę do domu. Rodzice uznali, że córka potrzebuje fachowej pomocy - dodaje lekarka.

W 2009 roku pijane dzieci stanowiły 3,5% wszystkich pacjentów pediatrii w DSK. - Takich przypadków z roku na rok jest coraz więcej. Nasz najmłodszy nietrzeźwy pacjent miał tylko pięć lat. Co ciekawe, najwięcej za mroczonych alkoholem dzieci trafia do nas tuż przed wakacjami, czyli na przełomie maja i czerwca oraz na początku roku szkolnego - informuje Pac-Kożuchowska.

- Najmłodsze pijane dziecko, które hospitalizowaliśmy, miało 11 lat. Co roku odtruwamy takie maluchy - przyznaje Anna Pa duch-Klamut, szefowa oddziału pediatrycznego w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

Lekarze przyznają, że nietrzeźwe dzieci to dziś "chleb powszedni". - Mieszkańcy Lubelszczyzny coraz chętniej sięgają po alkohol, piją też coraz więcej. Przez cztery pierwsze miesiące bieżącego roku na nasz oddział trafiło 126 osób z objawami silnego zatrucia alkoholowego. Wśród nich byli też nieletni w wieku od 16 do 18 lat. Pijani pacjenci stanowią 1/4 wszystkich chorych, których leczymy - mówi dr Han na Lewandowska-Stanek, ordynator toksykologii w szpitalu im. Jana Bożego.

d3tntmv

Czasami alkohol prowadzi do autoagresji. - Obecnie zajmujemy się m.in. 14-latką, która się upijała, a następnie okaleczała. Takie przypadki można mnożyć - tłumaczy Zenona Kaczkowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla młodzieży w szpitalu neuropsychiatrycznym w Lublinie.

Dlaczego dzieci sięgają po alkohol? - Słabnie rola i autorytet rodziców. Wiele rodzin na Lubelszczyźnie jest w trudnej sytuacji materialnej. Dorośli często topią smutki w alkoholu, dzieci naśladują opiekunów - mówi dr Andrzej Juros, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Nie bez znaczenia jest nieograniczony dostęp do nieocenzurowanych informacji. Internet to dla młodych kopalnia wiedzy, niekoniecznie tej dobrej - kwituje socjolog.

d3tntmv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tntmv
Więcej tematów