PolskaKomorowski spotkał się z Mistrzem Zakonu Krzyżackiego

Komorowski spotkał się z Mistrzem Zakonu Krzyżackiego

Widowisko muzyczne upamiętniające 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem między wojskami polsko-litewskimi a Zakonem Krzyżackim odbyło się w czwartek wieczorem na bulwarze przed zamkiem w Malborku. Spektakl obejrzał prezydent elekt Bronisław Komorowski.

Komorowski spotkał się z Mistrzem Zakonu Krzyżackiego
Źródło zdjęć: © PAP

Wśród blisko trzech tysięcy osób oglądających przedstawienie był też Mistrz Zakonu Krzyżackiego bp Bruno Platter. Wcześniej Komorowski wraz, m.in. z Platterem oraz prezydent Litwy Dalią Grybauskaite zwiedzili malborską warownię i zjedli kolację.

- To wielkie zwycięstwo przed 600 laty możemy przeżywać razem na zasadzie szukania tego, co ludzi łączy, a nie co dzieli. Historia może dzielić, ale można też w niej szukać mądrości dla przyszłości Europy i Polski (...) Ten Zamek w Malborku jest dumą nas wszystkich, bo tam gdzieś słychać odległe kroki groźnych zakonników krzyżowych z czasów średniowiecza, ale również słychać kroki królów polskich i tych, którzy odbudowali ten zamek po zniszczeniach wojennych - powiedział przed widowiskiem do zebranych Bronisław Komorowski.

Prezydent elekt podkreślił, że: - Smak zwycięstwa jest jedyny w swoim rodzaju. Zwycięstwo jest tym, co ludzi uskrzydla, dodaje im wiary, nadziei i otuchy, że na świecie można odgrywać istotną rolę. Takim zwycięstwem była bitwa pod Grunwaldem.

Widowisko zatytułowane "Banderia 1410" wyreżyserował Roman Kołakowski według własnego scenariusza. Materiałem źródłowym do koncepcji widowiska były historyczne dzieła Jana Długosza, w tym "Banderia Prutenorum" i "Insignia seu clenodia Regis et Regni Poloniae", a także traktaty i mowy Pawła Włodkowica.

- Patrzymy na Grunwald z pewnym dystansem, nasze współczesne wojny mają inny wymiar. Ważnym aspektem widowiska jest pokazanie rycerstwa, jako pięknego etosu walki i stawania w obronie słabszych - etosu, któremu warto być wiernym i w dzisiejszych czasach - powiedział dziennikarzom Kołakowski przed przedstawieniem.

Pomysł spektaklu oparty został na poetyckim opisie sztandarów rycerstwa europejskiego z XV wieku, biorącego udział w bitwie pod Grunwaldem, skonfliktowanego ze sobą, mimo wyznawania w większości jednej wiary chrześcijańskiej. Podczas inscenizacji usłyszeć można było cytaty z wielu języków m.in. polskiego, łacińskiego, niemieckiego, litewskiego, białoruskiego, ukraińskiego, czeskiego, tatarskiego i ormiańskiego.

Spektakl rozgrywał się na tle scenerii malborskiego zamku krzyżackiego. Oprawa muzyczna, w wykonaniu m.in. chóru "Cantus", łączyła w sobie stylistykę instrumentarium średniowiecznego i charakterystycznego śpiewu orientalnego z elementami współczesnej muzyki rockowej i folkowej oraz brzmieniami symfonicznymi i chóralnymi.

W przedstawieniu wystąpiło kilkunastu znanych aktorów m.in. Jolanta Fraszyńska, Małgorzata Kożuchowska, Mirosław Baka, Robert Gonera, Emilian Kamiński i Tomasz Stockinger. W inscenizacji wzięła też udział grupa rekonstrukcji historycznej w strojach z epoki.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (104)