Komorowski: idę po zwycięstwo w interesie polskiej wsi
Marszałek sejmu, kandydat PO na prezydenta Bronisław Komorowski powiedział w Czerwińsku nad Wisłą, że idzie po zwycięstwo w interesie polskiego rolnictwa i polskiej wsi. Zapowiedział, że jeśli wygra wybory prezydenckie, powoła forum środowisk wiejskich.
Komorowski wziął udział w obchodach 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem w Czerwińsku nad Wisłą w woj. mazowieckim. W uroczystościach wzięli także udział byli ministrowie rolnictwa m.in. Jarosław Kalinowski.
- Tu w Czerwińsku zaczęło się zwycięstwo pod Grunwaldem. Stąd wyruszyli woje, żołnierze i rycerze polscy i litewscy. Ja też liczę na zwycięstwo. Jesteśmy tu po to, aby powiedzieć, że idziemy razem do zwycięstwa w imię interesu polskiego rolnictwa i polskiej wsi - powiedział Komorowski.
Podkreślił, że polska wieś potrzebuje wsparcia, dostrzeżenia prawdziwych problemów, ale przede wszystkim potrzebuje inwestycji, dobrego systemu edukacyjnego oraz utrzymania na dotychczasowym poziomie unijnych dopłat.
- Sprawy polskiej wsi wykraczają poza podziały partyjne. Tylko dlatego udało się tak wiele ważnych spraw załatwić. Jeśli wygram te wybory, powołam forum środowisk wiejskich, reprezentowanych przez różne ugrupowania polityczne - zapowiedział Komorowski.
Podkreślił, że najważniejszą rzeczą jest, by w dniu II tury wyborów prezydenckich, 4 lipca zwycięstwo odniosła cała Polska zintegrowana w Europie, ale przede wszystkim polska wieś.
- Mam nadzieję, że tak jak Jagiełło stąd poszedł po zwycięstwo w interesie całej Polski, tak nam też uda się wygrać sprawy polskiej wsi - mówił Komorowski.
Marszałek sejmu wziął także udział w pikniku historycznym "Przez Czerwińsk na Grunwald" upamiętniającym przeprawę przez Wisłę rycerstwa polskiego i szwedzkiego latem 1410 roku. W Czerwińsku nad Wisłą powstał most łyżwowy, po którym w 1410 roku przeszły maszerujące z południa wojska Władysława Jagiełły, które po połączeniu z wojskami litewskimi ruszyły razem na pola Grunwaldu. Komorowski stanął na czele przemarszu polskiego rycerstwa składającego się z lokalnych bractw rycerskich.