Komornicy nie wejdą na pensje pracowników szpitali
Komornicy nie będą mogli blokować pieniędzy przeznaczonych na pensje dla pracowników szpitali. Minister zdrowia zdementował nieprawdziwe informacje o skutkach nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego dla szpitali. W najbliższych dniach, jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji kodeksu, będzie opracowane stanowisko w tej sprawie.
W ostatnich dniach prasa pisała, że za tydzień w połowie szpitali komornicy mogą zablokować pensje pracowników służby zdrowia. W szpitalu w Starachowicach trwa strajk w tej sprawie.
01.02.2005 | aktual.: 01.02.2005 16:10
Według ministra zdrowia Marka Balickiego, egzekucji komorniczej w szpitalach może podlegać tylko 25 procent środków na koncie placówki. "Wierzytelności przypadające dłużnikowi od państwowych jednostek organizacyjnych, a taką jednostką jest NFZ, nie podlegają egzekucji w wysokości nie przekraczającej 75 procent każdorazowej wypłaty" - głosi jeden z artykułów kodeksu.
Przedstawiciele Związku Powiatów Polskich przyznali, że informacja ministra uspokoiła dyrektorów szpitali i władze samorządowe. Według nich, nerwowa sytuacja powstała gdy komornicy stwierdzili, że mają "umocowanie w nowelizacji kodeksu i będzie działała gilotyna". Związek Powiatów Polskich nie zgadza się jednak z zapewnieniami ministra zdrowia, iż problem zadłużenia szpitali rozwiąże ustawa o pomocy publicznej i restrukturyzacji ZOZ-ów. Według samorządowców, ustawa jest niekonstytucyjna i jeśli wejdzie w życie, spowoduje jedynie bałagan.
Według ministra Balickiego, ustawa o pomocy publicznej i restrukturyzacji ZOZ-ów ma wstrzymać egzekucje komornicze w szpitalach na czas trwania restrukturyzacji. Ustawa ma być głosowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu. (ak)