ŚwiatKomórki macierzyste dzielą Parlament Europejski

Komórki macierzyste dzielą Parlament Europejski

Stu siedemdziesięciu eurodeputowanych
zwróciło się z apelem do szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela
Barroso o utrzymanie możliwości finansowania z unijnych funduszy
programów badawczych na komórkach macierzystych.

28.10.2005 | aktual.: 28.10.2005 18:31

Europa nie może lekceważyć obiecujących perspektyw, jakie niosą badania na komórkach macierzystych w terapii niektórych chorób, na co czekają setki tysiące chorych - powiedział inicjatorka listu belgijska liberałka Frederique Ries.

Wśród 170 posłów, którzy przyłączyli się do Ries nie ma Polaków.

W komunikacie prasowym Ries wytyka "hipokryzję" wielu krajów członkowskich, które zabroniły jakichkolwiek badań na komórkach macierzystych, natomiast akceptują import embrionów w celach badawczych.

Podkreśla, że jest zaniepokojona "konserwatywnym i moralnym zakrętem", jaki dokonał się w Parlamencie Europejskim w czerwcu 2004 roku, czyli po nowych wyborach do tej instytucji. Obawia się, że eurodeputowani przeciwni badaniom na komórkach macierzystych zdobędą wystarczającą większość w PE, by zabronić finansowania takich badać w ramach tzw. 7. programu ramowego UE, czyli funduszy na badania i rozwój. Będzie to przedmiotem głosowania w marcu przyszłego roku.

Obowiązujący do końca 2006 roku szósty program ramowy takie finansowanie, choć obwarowane wieloma warunkami, dopuszcza.

Nie ma wątpliwości, że wejście nowych krajów członkowskich do UE zwiększyło w Parlamencie Europejskim siłę obrońców wartości etycznych i ochrony życia - powiedział Marcin Libicki (PiS).

Libicki był jednym z gorących zwolenników apelu wystosowanego we wrześniu do Barroso przeciwko jakimkolwiek badaniom na komórkach macierzystych.

Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)