Komórki macierzyste będą przywracać wzrok?
Brytyjscy naukowcy pracują nad
wykorzystaniem komórek macierzystych w leczeniu zwyrodnienia
plamki żółtej (AMD), które jest jedną z najczęstszych przyczyn
utraty wzroku.
W przebiegu AMD dochodzi do uszkodzenia plamki żółtej - centralnej części siatkówki, odpowiedzialnej za ostre widzenie. To najczęstsza przyczyna ślepoty po 65. roku życia. 90% przypadków AMD to tak zwana postać sucha, pozostałe 10% - postać wysiękowa. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa chorych będzie przybywać. Na ciężką postać AMD co roku zapada w Polsce 20 tys. osób, liczba tych, które straciły wzrok częściowo bądź całkowicie, sięga dla całej Europy 14 milionów.
Zespół specjalistów z Moorfields Eye Hospital w Londynie przeprowadził już kilka operacji, podczas których pacjentom z wysiękową postacią AMD przeszczepiano w uszkodzone miejsca własne komórki, pobrane z obwodowej części oka. Zabiegi dały wyraźną poprawę widzenia, jednak są czasochłonne.
Teraz lekarze z Moorfields Eye Hospital wspólnie z UCL planują przeprowadzenie podobnej operacji, jednak zamiast komórek z oka pacjenta chcą wykorzystać komórki siatkówki, wyhodowane w laboratorium z komórek macierzystych. Wytworzona z nich warstwa o wymiarach cztery na sześć milimetrów mogłaby być wprowadzona do oka podczas krótszego, 45-minutowego zabiegu. Takie operacje przeprowadzono z powodzeniem u szczurów.
Finansowanie badań umożliwiła dotacja - 4 miliony funtów, wpłacone przez amerykańskiego ofiarodawcę, który jednak zastrzegł sobie anonimowość. Niestety, pierwsze operacje z wykorzystaniem komórek macierzystych przewidywane są dopiero za pięć lat - tyle zajmie przekonanie się, czy metoda jest całkowicie bezpieczna. Jak jednak mówi kierujący projektem prof. Pete Coffey, nie widać obecnie przeciwwskazań, aby już za 10 lat terapia nie była powszechnie stosowana.