PolskaKomitet Helsiński: postulat przywrócenia kary śmierci jest szkodliwy

Komitet Helsiński: postulat przywrócenia kary śmierci jest szkodliwy

Komitet Helsiński uważa, że postulat przywrócenia w Polsce kary śmierci jest szkodliwy dla społeczeństwa i wzmacnia stereotyp, że rządzący nie radzą sobie z groźną przestępczością.

Podano, że Komitet zajął stanowisko "w związku z podjętą przez niektórych polityków kampanią na rzecz przywrócenia kary śmierci".

"Uporczywe promowanie idei, iż kara śmierci jest karą główną, na której opiera się siła oddziaływania prawa i forsowanie postulatu, by w Polsce przywrócić stosowanie kary śmierci jest szkodliwe dla rozwoju kultury moralnej i prawnej społeczeństwa" - napisał Marek Antoni Nowicki w imieniu członków Komitetu Helsińskiego.

Ich zdaniem twierdzenie, że Polska potrzebuje takiej kary "wzmacnia fałszywy stereotyp, że Polska jest krajem, w którym rządzący nie radzą sobie z groźną przestępczością i z tego powodu chcą uciekać się do kar niezgodnych z prawami człowieka".

Autorzy oświadczenia przypominają, że Polacy przystępując do UE przyjęli w referendum wspólny dorobek prawny UE (acquis communautaire), do którego bezwarunkowo należy zniesienie kary śmierci. Wskazują także, że art. 38 Konstytucji RP stanowi, że "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia". "Praktykowanie kary śmierci byłoby oczywistym pogwałceniem tego konstytucyjnego nakazu" - podkreślają.

Apelują, by sprawy kary śmierci nie traktować instrumentalnie i nie wykorzystywać do celów wyborczych. "Do wyborców przemawiać też będzie dbałość o szacunek dla życia także w tej sprawie i troska, by nie niszczyć wizerunku Polski jako kraju europejskiego" - zaznaczają.

Dyskusji o wprowadzeniu w Polsce kary śmierci chcą LPR i PiS. Za tą karą opowiada się Samoobrona. LPR przygotowała nawet projekt nowelizacji Kodeksu karnego wprowadzający karę śmierci za zabójstwo dziecka, poniżej 15 roku życia, na tle seksualnym i ze szczególnym okrucieństwem. LPR rozpoczęła też akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o ogólnopolskie referendum w tej sprawie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)