Komisje śledcze w Sejmie. Prawie 1/4 w ogóle się nimi nie interesuje
23,7 proc. badanych przyznało, że nie śledzi prac komisji śledczych w Sejmie obecnej kadencji. Z grupy, która interesuje się ich poczynaniami, jedynie 22 proc. ocenia ich pracę pozytywnie - wynika z sondażu SW Research na zlecenie rp.pl.
Uczestnicy sondażu SW Research dla rp.pl zostali spytani o to, jak oceniają pracę trzech komisji śledczych działających w Sejmie obecnej kadencji.
22 proc. badanych oceniło pracę komisji pozytywnie, zaś 25,9 proc. - negatywnie. 28,3 proc. badanych nie ocenia pracy komisji ani pozytywnie, ani negatywnie.
23,7 proc. badanych przyznało, że nie śledzi prac tych komisji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spór o krzyże w urzędach. "To się w głowie nie mieści"
Trzy komisje w Sejmie
"Rzeczpospolita" przypomina, że w Sejmie obecnej kadencji działają trzy komisje śledcze: komisja ds. Pegasusa, komisja ds. afery wizowej i komisja ds. wyborów kopertowych. "Tylko ta ostatnia zakończyła już przesłuchiwać świadków i obecnie pracuje nad raportem, który powinien być gotów w ciągu najbliższych tygodni. Komisja ds. Pegasusa i komisja ds. afery wizowej nadal mają jeszcze w planach przesłuchania świadków - 5 czerwca przed komisją ds. afery wizowej mają zeznawać Jarosław Kaczyński i Daniel Obajtek" - napisano.
Jak dodano, "komisje mają wyjaśnić okoliczności, w których rząd - bez podstawy prawnej - organizował wybory prezydenckie w formie wyborów korespondencyjnych, do których ostatecznie nie doszło 10 maja 2020 roku; okoliczności wykorzystywania przez rząd PiS oprogramowania Pegasus wobec osób związanych z opozycją wobec rządu oraz okoliczności, w których na polskich konsulów wywierano presję, by wydawali wizy osobom z list, które dostarczano im z MSZ". "Na podstawie wyników prac komisji prawdopodobnie składane będą doniesienia do prokuratury" - czytamy.
"Rz" podkreśla, że "rozliczenie nieprawidłowości, do których dochodziło w czasie rządów PiS było jedną z obietnic wyborczych obecnej większości rządzącej".
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 28-29 maja 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.