Trwa ładowanie...
d2p7fos
07-06-2003 20:15

Komisje, samorządowcy i policja będą chronić lokali wyborczych

W sobotę po godz. 20.00, po zakończeniu
głosowania w pierwszym dniu referendum unijnego, lokale
referendalne, urny, karty wyborcze będą zabezpieczone przez
przedstawicieli komisji obwodowych. W chronieniu lokali wyborczych
w nocy między pierwszym a drugim dniem głosowania pomagać będą
reprezentanci lokalnych władz samorządowych i policja.

d2p7fos
d2p7fos
(RadioZet)
Źródło: (RadioZet)

Ponieważ w referendum unijnym Polacy po raz pierwszy głosują przez dwa dni, niezbędne było zadbanie o bezpieczeństwo lokali, urn i kart wyborczych w nocy z soboty na niedzielę. Specjalne zarządzenie w tej sprawie, obowiązujące policję oraz władze samorządowe, wydał minister spraw wewnętrznych i administracji. Wytyczne dla komisji obwodowych przygotowała Państwowa Komisja Wyborcza.

W sobotę o godz. 20.00 komisje zamknęły lokale wyborcze. Po opuszczeniu lokali przez ostatnich głosujących, każda komisja pieczętuje wlot urny, zaklejając go paskiem papieru opatrzonym jej pieczęcią i podpisami członków komisji.

d2p7fos

Pieczętowane są też okna oraz drzwi łączące lokal wyborczy z innymi pomieszczeniami budynku. Na nich też umieszczane są papierowe paski z pieczęcią i podpisami. Następnie lokale są zamykane, a drzwi wejściowe - zapieczętowane.

Przy wszystkich tych czynnościach mają być obecni przedstawiciele wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Jeśli zamknięcie całego pomieszczenia komisji wyborczej jest niemożliwe, komisja będzie musiała wydzielić i oznaczyć (np. taśmą) jego część, do której wstęp w czasie przerwy w głosowaniu będzie zakazany. W takim przypadku wójt, burmistrz, prezydent miasta ma obowiązek zorganizować stały dozór tego miejsca.

PKW uznała też, że w zależności od potrzeb i warunków lokalowych celowe jest również zamknięcie i oplombowanie wejścia do budynku, w którym znajduje się lokal komisji.

d2p7fos

Klucze od pomieszczeń komisja umieści w kopercie opieczętowanej papierowym paskiem z pieczęcią komisji i podpisami członków. Kopertę tę przechowywać będzie jej przewodniczący. Pieczęć komisji również ma znaleźć się w zapieczętowanej kopercie, którą opiekować będzie się zastępca przewodniczącego.

W nocy komisja ma kontrolować zabezpieczenie lokalu wyborczego, a szczególnie sposób pełnienia dozoru, ale bez otwierania lokalu i naruszania pieczęci.

Czynności te mogą być dokonywane przez wyznaczonych członków komisji dyżurujących na zmianę, bądź kilkakrotnie w czasie przerwy nocnej przez zespół prowadzących kontrole. Mogą też w nich uczestniczyć mężowie zaufania. Gdyby zostały stwierdzone jakieś nieprawidłowości, komisja musi niezwłocznie zawiadomić wójta, burmistrza, bądź prezydenta miasta.

W niedzielę przed otwarciem lokalu komisja sprawdzi, czy pieczęcie na kopertach zawierających klucze od lokalu i pieczęć komisji oraz pieczęcie na drzwiach pozostały nienaruszone. Następnie komisja otworzy lokal i sprawdzi, czy pieczęcie na pakietach z kartami niewykorzystanymi i spisem osób uprawnionych do udziału w referendum oraz na urnie są nienaruszone.

d2p7fos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p7fos
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj