PolskaKomisja Zdrowia przeciwko spółkom

Komisja Zdrowia przeciwko spółkom

Za wykreśleniem wszelkich zapisów o spółkach użyteczności publicznej (sup) z prezydenckiego projektu ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej opowiedziała się w czwartek sejmowa Komisja Zdrowia.

17.03.2005 | aktual.: 17.03.2005 17:11

Blok poprawek - autorstwa SLD i PiS - wykreślających z projektu zapisy o spółkach poparło siedmiu posłów, czterech było przeciwko, czterech też wstrzymało się od głosu.

Posłowie rozpatrywali w czwartek poprawki do projektów ustaw o oddłużeniu szpitali autorstwa PO i PiS oraz prezydenckiego zgłoszone podczas drugiego czytania.

Wszystkie projekty zakładają udzielenie publicznym szpitalom pożyczek z budżetu państwa na spłatę zaległych podwyżek z tytułu tzw. ustawy 203. Jednak jedynie w projekcie prezydenckim jest zapis mówiący o możliwości dobrowolnego przekształcania się publicznych szpitali w spółki użyteczności publicznej.

Zgodnie z projektem, działające już teraz placówki będą mogły dobrowolnie zdecydować, czy chcą się przekształcić w spółki. Natomiast po wejściu w życie tej ustawy nowe zakłady będą mogły powstawać już tylko w formie spółek.

Zdaniem ministra zdrowia Marka Balickiego, wykreślenie zapisów o spółkach z prezydenckiego projektu jest bardzo szkodliwe dla publicznych szpitali. Jeśli w ustawie nie będzie zapisów o sup- ach, to i tak, jak do tej pory, będą powstawały spółki. Tylko bez żadnych reguł uwzględniających specyfikę ochrony zdrowia, lecz na takich samych zasadach, jak np. fabryki gwoździ. I to jest właśnie otwieranie drogi do "dzikiej prywatyzacji" - ocenił Balicki.

Nie jest jednak jeszcze przesądzone, że klub SLD zagłosuje w przyszłym tygodniu w Sejmie przeciwko spółkom - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do resortu zdrowia. Mimo że pomysł wykreślenia z projektu zapisów o spółkach jest także autorstwa SLD, to nie została jeszcze podjęta ostateczna decyzja, jak ten klub zagłosuje - powiedziało PAP źródło.

Na wypłatę pożyczek rząd zaplanował w tegorocznym budżecie 2,2 mld zł.

Projekty - prezydencki oraz PiS, oprócz udzielania pożyczek, zakładają także restrukturyzację finansową zakładów opieki zdrowotnej. Projekt prezydencki proponuje również udzielanie dotacji niezadłużonym szpitalom oraz zawieranie ugód z wierzycielami cywilnoprawnymi.

Wszystkie projekty zawierają propozycje umorzenia części pożyczki. Projekt prezydencki proponuje umorzenie połowy pożyczki, natomiast PiS i Platformy Obywatelskiej - 100 proc.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)